Kritik korona zirvesi başladı!
Dünya Sağlık Örgütü'nün düzenlediğİ Dünya Sağlık Asemblesi bugün ilk kez internet ortamında gerçekleşiyor... Dünya liderleri corona virüsü ile ilgili arka arkaya açıklamalar yapmaya başladı. Almanya Başbakanı Merkel, "Bu virüsü tek başımıza yenemeyiz, birlik olmalıyız" derken corona virüsü aşısının da herkese ulaşması gerektiğini vurguladı.
DÜNYA , 18 Mayıs 2020 Pazartesi, 15:47
Kritik korona zirvesi başladı!

Birleşmiş Milletler çatısı altında çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü'nün her yıl düzenlediği Dünya Sağlık Asemblesi bugün sanal olarak gerçekleşiyor... Dünya liderleri internet ortamında video konferans yöntemiyle corona virüsünü masaya yatırırken birçok lider de açıklamalarda bulundu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte liderler peş peşe söz alarak durum değerlendirmesi yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Bu virüsü tek başımıza yenemeyiz, birlik olmalıyız" dedi. Merkel, "Uluslararası iş birliği yaparak bu hastalığı yenmeliyiz. Yüzbinlerce insanın hastalandığı ve öldüğü küresel bir kriz yaşıyoruz ve hiçbir ülke bu salgından kurtulmuş değil. Hiçbir ülke bu sorunu tek başına çözemez. Birlikte hareket etmeliyiz" ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise, "Eğer bir Covid-19 aşısı bulursak bunu küresel olarak kamuoyuna açmalıyız ve herkesin almasına imkan tanımalıyız. İnsan sağlığı satın alınıp satılabilen bir şey olmamalı. Covid-19'a karşı güçlü bir Dünya Sağlık Örgütü'ne ihtiyacımız var ve biz, DSÖ'ye üye ülkeler bu kurumu yaratıyoruz" ifadesini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR