KYK burs başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak?
Yeni eğitim yılının başında büyük merakla beklenilen KYK burs başvuru işlemleri için heyecan dorukta. 2021-2022 Eğitim yılında KYK bursundan yararlanmak isteyen üniversite öğrencileri başvuru yapmak için sabırsızlanıyor. KYK burs başvurusu ne zaman yapılacak? Yeni KYK bursu ne kadar? İşte Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilecek olan burs hakkında bilinmesi gerekenler...
YAŞAM , 21 Eylül 2021 Salı, 13:14
KYK burs başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak?

Üniversite hayatı boyunca maddi destek görmek isteyen öğrenciler, KYK bursundan yararlanmak istiyor. KYK bursu alabilmek için öncesinde başvuru işleminin tamamlanması gerekiyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük merakla beklenilen KYK burs işlemleri için günden güne araştırmalar artıyor. Peki KYK burs başvurusu ne zaman yapılacak? 2021-2022 KYK bursu ne kadar? İşte KYK bursundan yararlanacak olan öğrencilerin merak ettiği soruların cevapları...

KYK BURS BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

2021-2022 Eğitim yılının KYK burs başvuruları henüz başlamadı. Peki KYK burs başvuru tarihleri belirlendi mi?

KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK burs başvuru işlemlerinin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Konuya ilişkin gelişmeler yaşandığında haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

KYK BURSU NE KADAR?

KYK burs ve kredileri 2020 Yılında üniversite öğrencileri için 650 lira, yüksek lisans için bin 300 lira ve doktora içinse bin 950 lira idi.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları her yıl yazılı ve görsel basın yoluyla kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

Öncelikli olarak burs verilecek öğrenciler kimlerdir?

• Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
• Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
• Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
• Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
• Amatör milli sporcu olan öğrenciler

KYK BURSLARI NE ZAMAN YATACAK?

Burs/kredi alacak öğrencilerin ödemeleri ne zaman yapılmaktadır?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibarıyla (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6 ve 10'uncu günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

Burs hangi durumlarda kesilmektedir?

• Başarısız olma,
• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarma veya en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alma,
• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
• Öğretim kurumunun kapatılması,
• Bakanlığımıza bağlı yurtlardan "yurttan süresiz çıkarma cezası" alma,
• Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR