Kylie ve Kendall Jenner'dan, Instagram'da çakma AirPods reklamı
Her gönderisi milyonlarca kişiye ulaşan Kylie ve Kendall Jenner kardeşlerin Instagram Hikayeler üzerinden çakma AirPods reklamı yaptığı ortaya çıktı.
MAGAZİN , 01 Ağustos 2020 Cumartesi, 20:40
Kylie ve Kendall Jenner'dan, Instagram'da çakma AirPods reklamı

İnternet, kullanıcılara pek çok fayda sağladığı gibi zarar da getirebiliyor. Örneğin; e-ticaret. Günümüzde çevrimiçi alışveriş yöntemini kullanmayan neredeyse kalmadı ancak hala tüm e-ticaret siteleri güvenli değil.

Kendall Jenner'ın çakma AirPods reklamı yaptığı bir Instagram hikayesi

Bugüne kadar pek çok sosyal medya fenomeninin bu tarz çakma ürünlerin reklamını yaptığı görülmüştü. Toplamda 322 milyon takipçiye sahip olan Kylie ve Kendall Jenner kardeşlerin çakma ürünlerin reklamını yaptığı ortaya çıktı.

BBC Click tarafından yapılan araştırmaya göre aralarında Kylie ve Kendall Jenner'ın da bulunduğu milyonlarca takipçiye sahip pek çok Instagram fenomeni, Apple'ın popüler kablosuz kulaklığı AirPods'ların uygun fiyatlı çakmalarının reklamını yapıyor.

Kylie Jenner'ın çakma AirPods reklamı yaptığı bir Instagram hikayesi

BBC tarafından aktarılan bilgilere göre Apple, lisans hakkı ihlali gerçekleşmiş olma ihtimaline karşın Jenner kardeşlere dava açmayacak. Zira gelen bilgilere göre Apple, çakma AirPods reklamı yapan sosyal medya fenomenlerine zaten uyarılarda bulunur.

Yapılan araştırmaya göre tıpkı Jenner kardeşler gibi diğer sosyal medya fenomenleri de bu ürünleri kendileri pazarlamıyor. Bunun yerine ürünleri Çin'den getirerek perakende satışını yapan sitelere bağlantı veriyorlar.

Çin'den çakma ürünler getirerek internet üzerinden satışa sunan kişilerden Kevin David isimli satıcı, BBC Click'e yaptığı açıklamalarda bugüne kadar Çin'den milyonlarca dolar değerinde ürün getirip satış olmasına karşın hayatında hiç Çin'e gitmediğini ifade etti.

"Bazı arkadaşlarım bu (çakma) Airpods'lardan her ay yüz binlerce dolar kazanıyor" diyen David, bazı satıcıların ise müşterilerine ürünlerini göndermeyerek doğrudan dolandırıcılık yaptığını ifade etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR