LGBTİ'li gruba müdahale: 35 gözaltı
Yasağa rağmen Taksim'de yürüyüş yapmak isteyen LGBTİ'li gruba polis müdahale etti. Çıkan kovalamaca ve arbede sonrası 35 kişi gözaltına alındı.
GÜNDEM , 26 Haziran 2017 Pazartesi, 01:32
LGBTİ'li gruba müdahale: 35 gözaltı

İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasına rağmen LGBTİ tarafından Taksim'de düzenlenmek istenen "Onur Yürüyüşü"ne polis müdahale etti. 35 kişi gözaltına alındı.

İSTİKLAL'E ÇIKAN SOKAKLARA TOMA YERLEŞTİRİLDİ

Taksim Meydanı ve çevresinde gün boyu yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekerken, İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklara çevik kuvvet ekipleri ve TOMA'lar yerleştirildi. Ayrıca Gezi Parkı'nda da güvenlik önlemi alındığı görüldü.

POLİS ARAYA GİRDİ

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi girişinde geniş güvenlik önlemi alan polis, "Onur yürüyüşü" yapmak isteyen LGBTİ'lilerin İstiklal Caddesi'ne girişlerine izin vermedi. Yürüyüşe karşı çıkan bir grup ise İstiklal Caddesi girişinde bekleyen LGBTİ'lilerin arasına girdi. Bu kişiler ile LGBTİ'liler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Araya giren polis, LGBTİ'lilere karşı çıkan 7 kişiyi burada gözaltına aldı.

AP KAMERAMANI GÖZALTINA ALINDI

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ne giriş yapmak isteyen gruplara polisin müdahalesi gün boyunca devam etti. Ara sokaklarda polis ile gruplar arasındaki kovalamaca sürerken birçok kişinin gözaltına alındığı görüldü. Polis, bir kafeye girerek orada bulunanları dağıttı.

Polis müdahalesini görüntülemeye çalışan AP kameramanı Bram Janssen yanında pasaportu olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Kameraman ekipmanlarıyla birlikte polisler tarafından gözaltı aracına götürüldü.
Polislerin İstiklal Caddesi civarındaki sokak başlarında köpeklerle bekledikleri de görüldü. Polis ayrıca İstiklal Caddesi'ne girmeye çalışan bir grup LGBTİ'liyi de köpeklerle kovaladı. Kovalamacada hareketli anlar yaşandı. Bir polis helikopteri de yaşananları havadan takip etti.

CİHANGİR'DE 28 EYLEMCİ GÖZALTINA ALINDI

İstiklal Caddesi ve çevresinde polisle yaşanan kovalamacanın ardından LGBTİ'liler bu kez de Cihangir'de toplandı. Polis gruba bu kez TOMA ile müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptan 28 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR