Mavi Marmara davasında savcıdan 'anlaşma' yorumu
Mavi Marmara davasında duruşma savcısı Hüseyin Aslan imzalanan anlaşma ile davanın yasal dayanağı kalmadığını ve anlaşmanın yargı engeli olduğunu söyledi.
GÜNDEM , 09 Aralık 2016 Cuma, 16:32
Mavi Marmara davasında savcıdan 'anlaşma' yorumu
İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Mavi Marmara davasının görülmesine devam edildi. Daha duruşma başlamadan polis ve mağdurlar arasında başlayan tartışmalar duruşmada da devam etti. 

Duruşmada avukatlar önceki celse mahkeme heyetini reddettiklerini söyleyerek, mahkemenin bu talebi karara bağlanmasını istedi.

SAVCI: TALEPLER DURUŞMAYI UZATMAYA YÖNELİK

Mahkeme başkanı tarafından reddi hakim talepleri için söz verilen duruşma savcısı, reddi hakim taleplerinin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunu söyledi.

Türkiye ve İsrail arasında imzalanan anlaşma ile sanıkların yargılanmasından feragat edildiğini söyleyen savcı Hüseyin Aslan, "Yargı yetkisinden feragat edilmesi yargılama engelidir. Yargılama engeli olan bir davada hiçbir şey yapılamaz. Bundan sonra usul işlemi yapılamaz. Davanın devam etmesi için yasal dayanak kalmamıştır" dedi. Yargılamanın düşürülmesi ile ilgili bir oylama yapılmasının gerektiğini söyleyen savcı Aslan, "Eğer oylamadan ret kararı çıkarsa talepler değerlendirilmeli" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR