Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi
Mevlid Kandili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum gecesini ifade etmektedir. Bu gecede ibadet etmek kat kat sevap anlamına gelir. Peki, Mevlid Kandili'nde nasıl ibadet edilir? İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi.
YAŞAM , 04 Ekim 2021 Pazartesi, 10:33
Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte 2021 Mevlid Kandili tarihi

Mevlid Kandili ne zaman? Diyanet İşleri 2021 dini günler takvimini yayınladı. Yılın son kandili olan Mevlid Kandili'nin tarihi ise yaklaşıyor. İşte bu gecenin anlam ve önemi.

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Mevlid Kandili 17 Ekim 2021 Pazar günü idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

MEVLİD KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLİR?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.
Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), "Şaban'ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen...' der." (İbn Mâce, İkâmetü's-Salat, 191) buyurmuştur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR