Michel Piccoli 94 yaşında veda etti
Avrupa sinemasında 70 yıl boyunca tüm büyük yönetmenlerin en önemli filmlerindeki performansıyla sinefillerin gönlüne taht kuran Fransız aktör Michel Piccoli'nin 94 yaşında hayata gözlerini yumduğu açıklandı.
DÜNYA , 18 Mayıs 2020 Pazartesi, 21:15
Michel Piccoli 94 yaşında veda etti

Sinema, aktörlüğün a'sına veda etti. Jean Renoir'dan Jean-Luc Godard'a, Luis Buñuel'den Agnès Varda'ya, Jean-Pierre Melville'den Louis Malle'a, Alain Resnais'den Jacques Rivette'e, Claude Chabrol'dan Claude Sautet'ye, Manoel de Oliveira'dan Leos Carax'a Avrupa sinemasının en büyük yönetmenlerinin en iyi filmlerinde rol alan Michel Piccoli'nin 94 yaşında öldüğü açıklandı.

AFP, ailesinin Piccoli'nin 12 Mayıs'ta öldüğüne dair açıklamayı yaparken ölüm nedenini belirtmediğini aktardı.

Yetmiş yılı bulan oyunculuk kariyerine 1945'te önemsiz bir rolle başlayan Michel Piccoli, 1955'te Jean Renoir'ın 'Fransız Kankan' filmiyle büyük yönetmenlerle işbirliğine başladı.

​1960'larda Godard'ın 'Le Mempris' (Nefret) filmiyle ünlenen Piccoli, ilkin 1956'da birlikte çalıştığı Buñuel'in 1967 tarihli 'Belle de jour' (Gündüz Güzeli) filmiyle sinemaseverlerin hafızasında silinmez iz bıraktı.

Buñuel'in pek çok filminin vazgeçilmez oyuncusu haline gelen Piccoli, aynı zamanda Fransız sinemasına klasik tarzını verenlerden en yenilikçilerine pek çok yönetmeninin filmine kendi oyunculuk dokunuşunu kattı.

Belli belirsiz bir çizgide tekinsiz, karanlık bir gölgeyi beyaz perdeye düşüren aktör, 230'dan fazla filmde rol aldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR