Mısır'daki acı bilanço
Mısır'da kan durmuyor. Olağanüstü hal de işe yaramadı. Gece boyu yaşanan çatışmalarda yine ölenler oldu.
DÜNYA , 15 Ağustos 2013 Perşembe, 13:02
Mısır'daki acı bilanço

Hürriyet ve Adalet Partisi Basın Sözcüsü Murat Ali, ölü sayısının bini bulduğunu belirterek, uluslararası kamuoyunu acil olarak müdahale etmeye ve bu katliamı durdurmaya çağırdı.

Mısır'da oluk oluk akan kan gece de durmadı. Sokağa çıkma yasağına uyulmadı ve 23 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya katliama sessiz kalırken ses veren bir Türkiye oldu.

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Basın Sözcüsü Murat Ali, özellikle uluslararası kamuoyunu katliamların durdurulması için göreve çağırdıklarını belirterek, polisin uyguladığı şiddetin yanında askerin de göreve çağrılmasının, ordunun bütün yönetime hakim olması anlamına geleceğini kaydeden Ali, "Ordu, daha fazla katliam için hazırlık yapmıştır. Uluslararası kamuoyunu acil olarak müdahale etmeye ve bu katliamı durdurmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

GECE BOYU ÇATIŞMA : 23 ÖLÜ

Mısır'da güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde göstericilere müdahalesi sonucu, 23 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

Mısır'da darbe karşıtları, gece birçok kentte protesto gösterisi düzenledi. Güvenlik güçlerinin eylemcilere müdahalesi sonucu ölen ve yaralananlar oldu.

El-Kardaka kentindeki müdahalede 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Süveyş'te ise 11 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 160 kişi de yaralandı.

Sohac kentinde de göstericileri dağıtmak için gerçekleştirilen müdahalede, 4'ü güvenlik güçlerinden olmak üzere 11 kişinin hayatını kaybettiği, 225 kişinin de yaralandığı belirtildi.

OLAĞANÜSTÜ HALE KİMSE UYMADI
 

Mısır'da bir ay süreyle ilan edilen olağanüstü halin hemen ardından açıklanan sokağa çıkma yasağına darbe karşıtları bir çok vilayette uymadı.

Mısır'da darbe karşıtları, sokağa çıkma yasağını delerek birçok kentte protesto gösterisi düzenledi.

Kahire, Giza, İsmailiye, Asyut, Suveyş, Feyyum, Port Sait ve Vadi Cedid kentlerinde meydanlara çıkan darbe karşıtları, yönetimi ve katliamları kınadı.

Askerlerin sokağa çıkma yasağını ihlal edenleri darbettiği ve havaya ateş açtığı öğrenildi.

BİN ÖLÜ 10 BİN YARALI

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucunda ülke genelinde ölü sayısının bin, yaralı sayısının da 10 bini bulduğunu açıklayan Ali, bu sayının artmasından korktuklarını söyledi. Mısır'ın genelinde katliama yönelik protestoların devam ettiğini belirten Ali, "Hürriyet ve Adalet Partisi taraftarları, hiçbir şekilde silah kullanmamıştır. Silah kullanmaya başından beri karşı olduğumuzu açıkladık. Silah kullanan polis ve askerler tarafından insanlarımız öldürüldü, öldürülmeye de devam ediyor" diye konuştu.

KESKİN NİŞANCILAR VURUYOR

Şu an Rabiatul Adeviyye Meydanı ile irtibatlarının tamamen koptuğunu açıklayan Ali, "Oraya hiçbir durumda giriş çıkışlar yapılmıyor. Keskin nişancılar tarafından insanlarımız vuruluyor. Protestolara devam edeceğiz, meydanlarda olmayı sürdüreceğiz. Olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ile beraber yaşanan katliamların artacağını düşünüyoruz. Bu konuda uluslararası kamuoyunun acilen harekete geçmesini bekliyoruz" dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI : 278 ÖLÜ

Mısır Sağlık Bakanlığı ise dünkü olaylarda ölü sayısını 278 kişi olarak açıkladı.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Fethullah, yaptığı açıklamada, Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda 61, Nahda Meydanı'nda 21, Kahire'nin güneyindeki Hilvan'da 18 ve diğer vilayetlerde 135 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etti. Fethullah, 2001 kişinin de yaralandığını belirtti.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI : 43 POLİS ÖLDÜ

Mısır İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, darbe karşıtlarına yapılan müdahale sırasında 14'ü rütbeli 43 polisin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Mısır devlet televizyonunda açıklama yapan İbrahim, göstericilerin güvenli şekilde meydanları boşaltabilmesi için koridorlar oluşturulduğunu ve polisin görevini layıkıyla yerine getirdiğini iddia etti. İbrahim, "Müdahale sırasında 2 naklen yayın aracı, 6 el bombası, 2 otomatik silah, tabanca ve çok miktarda kurşun ve beyaz silah (kesici ve delici aletler) ele geçirildi. Bunlara el konuldu. 14'ü rütbeli 43 polisimiz şehit oldu, 211 polisimiz yaralandı. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ayrıca 149 sivil hayatını kaybetti" dedi.

CESETLERE MÜDAHALE

Öte yandan Mısır güvenlik güçleri, Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki sahra hastanesine müdahale etti.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Cihad Haddad, ölü sayıların ortaya çıkmaması için güvenlik güçlerinin cesetlere müdahale ettiğini doğruladı. Haddad, Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki kürsünün de güvenlik güçleri tarafından ateşe verildiğini aktardı.

Görgü tanıklarından Avukat Ahmed Mefrah da yaralıları almak için meydana girmeye çalışan ambulanslara ateş açıldığını ifade etti.

DOKTORLARA DA GÖZALTI

Bir grup görgü tanığı da sahra hastanesine giren güvenlik görevlilerinin, doktorları ve sağlık çalışanlarını gözaltına aldığını, cesetlerin de bilinmeyen bir yere götürdüğünü söyledi.

Sahra hastanesi koordinatörü Dr. Ömer el-Faruk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emniyet güçlerinin, sahra hastanesini içindeki cesetler birlikte yaktığını iddia etti. Emniyet güçlerinin yaralıların hastaneden çıkmaları için mühlet tanıdığını ifade eden Faruk, daha sonra yaralı göstericilerin tutuklandığını belirtti.

Hastanede görevli doktorlardan İbrahim Yemani de kendisi hastanedeyken güvenlik güçlerinin hastanenin belirli bölgelerine baskın düzenlediklerini belirterek, "Hastaneden ayrılışım sırasında, 2 yaralının soğukanlılıkla öldürüldüğüne şahit oldum" dedi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Fethullah, yayımladığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviye Meydanı'nda kontrolü sağlamasının ardından olay yerine 40 ambulans sevk edildiğini ve sahra hastanesindeki 38 cesedin çevredeki hastanelerin morglarına kaldırıldığını savundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR