Mısır eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını yitirdi
Mısır eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.
DÜNYA , 17 Haziran 2019 Pazartesi, 19:01
Mısır eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını yitirdi

Mısır devlet televizyonunun haberine göre, Mursi mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından yaşamını yitirdi.

Söz konusu duruşmada Mursi, "casuslukla" suçlanacaktı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahkeme salonunda yaşamını yitiren Mısır'ın eski devlet başkanı Muhammed Mursi'ye ilişkin, "Mursi kardeşimize, şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum. Dualarımız onunla beraber" dedi.


MUHAMMED MURSİ KİMDİR?

Mısır'ın eski devlet başkanı Muhammed Mursi, Mısır'ın seçimle ilk defa başa gelen, devrik 5. cumhurbaşkanı oldu. Mursi, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin askeri darbe yapması sonucu devrildi.

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde, Mısır'ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi'nde aldı. Beş kardeşin en büyüğü olan Muhammed Mursi ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi annesi ise ev hanımıydı. İdeolojik bakımdan yakın olduğu Müslüman Kardeşler hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yılları arasında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler'in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi.

5 yıl boyunca Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı. 2011 Mısır Devrimi'ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler'in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi.

Seçimlerin ikinci turunda da oyların yüzde 51.73'ünü alan Mursi, Mısır'ın 5'inci, ülkenin ise ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçti. Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinin yıl dönümü olan 30 Haziran'da eylemler başladı, 3 Temmuz'daise Mısır ordusu yönetime el koydu. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve darbeye direnme çağrısı yaptı. Darbe sonrasında Muhammed Mursi'nin gözaltına alındığı açıklandı. Mursi tutuklu olarak yargılanıyordu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR