MOBESE halka açılıyor
Bursa Emniyet Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışmaları sayesinde vatandaşlar yol üzerinde bulunan MOBESE kameralarının görüntülerini internetten izleyebilecek.
BURSA , 17 Mayıs 2012 Perşembe, 12:22
MOBESE halka açılıyor
Konuyla ilgili belediye ile görüşmelerin 2 ay önce başladığını ifade eden Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, yakında vatandaşların İstanbul ve İzmir büyükşehir belediyelerinin resmi internet sitesindeki gibi MOBESE görüntülerini izleyebileceğini söyledi. Projenin bitme aşamasına geldiğini vurgulayan Kahya, "Mevcut kameralar üzerinden vatandaşlarımız trafiğin yoğunluk durumunu internet üzerinden izleyebilecek. Biz zaten bunun çalışmasını belediye ile yapıyorduk. Küçük bir altyapı çalışmasıyla kameraların görüntüleri internet ortamına aktarılabilir. Vatandaşlarımız bu sayede hangi güzergahın araç trafiği açısından yoğun olduğunu görebilir ve başka alternatif güzergahları kullanabilir. Böylece trafik yoğunluğu da azalmış olur. Bu da trafiği önemli ölçüde rahatlatır" diye konuştu.

Trafik lambalarına sensör takılmasını da değerlendiren Kahya, konunun belediye ile görüşülmesi gerektiğini söyledi. Şehir içinde trafiğin yoğun olmadığı yerde sensör sistemi sayesinde vatandaşların boş yere kırmızı ışıkta beklemeyeceklerini hatırlatan Kahya, "Trafiğin yoğun olduğu yerlerdeki trafik lambalarına sensör takılabilir. Böylece vatandaşlar ulaşmak istediği yere daha kısa sürede ulaşmış olur. Ayrıca araç trafiği akıcı olacağından sürücüler beklememiş olur. Ancak bunu yapacak olan belediyedir. Belediyenin böyle bir çalışması olursa biz her türlü desteği veririz" dedi.


İSTANBUL VE İZMİR ÖRNEK ŞEHİR


Öte yandan, İstanbul ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin resmi internet sitelerinde şehrin önemli yerlerini vatandaşlar naklen izleyebiliyor. Sabah işe gidiş ve akşam işten çıkış saatlerinde sürücüler internet sitesi üzerinden yolun trafik yoğunluğunu kontrol edebiliyor. Resmi verilere göre bu sayede trafiğin yoğunluğu yüzde 30 azalırken, sürücüler trafiğin yoğun olduğu güzergahlar yerine daha rahat gidebilecekleri alternatif güzergahları kullanıyor.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR