NASA'dan asteroit uyarısı
NASA ilgi çekici bir açıklama yaptı. Özgürlük Anıtı'nın yaklaşık beşte biri büyüklüğünde üç asteroitin Dünya'yı teğet geçeceğini belirtti. NASA asteroit uyarısı ile yakın zamanda bu gibi gök cismi yaklaşımlarının olacağını da açıkladı.
TEKNOLOJİ , 31 Aralık 2019 Salı, 10:30
NASA'dan asteroit uyarısı

NASA asteroit uyarısı ile dikkat çekti

Yapılan açıklamaya göre, ilk asteroit yaklaşımı ABD saati ile 07.00'da oldu. Bu gök cismi Dünya'nın yaklaşık 3 milyon mil (5 milyon kilometre civarı) yakınından geçti.

Bu yaklaşımlardan en yakını ise 415 bin mil (yaklaşık 700 bin kilometre) yakınlıkta olacak. NASA'ya göre, önümüzdeki günlerde daha yakın yaklaşımlar olacak.

NASA'nın açıklamasına göre, bu gök cisimlerin hiçbiri Dünya'ya yaklaşmasına rağmen çarpmayacak.

NASA, bir süredir bu yaklaşımları takip edebilmek ve olası çarpmaları ön görebilmek için bu hareketlerin bir kataloğunu tutuyor.

Dünya'da yıkıcı etki yaratan son asteroit: Chelyabinsk

Bu kataloğa göre ise son 20 yılda, küçük sayılabilecek 600 gök cismi Dünya atmosferine girdi. Bunların arasından ise sadece bir tanesi tehlikeli sonuçlara yol açtı. O da 2013 yılında Rusya'da oldu.

NASA, Rusya'da patlayan Chelyabinsk adlı gök cismi gibi bir olayın 100 yılda bir olabileceğini söyledi. Chelyabinsk yaklaşık 16 kilometre çaplı bir yıkıma yol açtı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR