Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik, hayatını kaybetti
Adil yargılanma talebi için ölüm orucu başlatan avukat Ebru Timtik, ölüm orucunun 238. gününde Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.
GÜNDEM , 27 Ağustos 2020 Perşembe, 21:18
Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik, hayatını kaybetti

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), sosyal medya hesabından 238 gündür ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik'e hastanede tıbbi müdahale yapıldığını duyurmuştu. ÇHD, nabzı çok düşük durumda olan Timtik'e kalp masajı yapıldığını aktarmıştı.

HAYATINI KAYBETTİ

ÇHD'nin Twitter hesabından yaklaşık yarım saat sonra Ebru Timtik'in hayatını kaybettiği duyuruldu. Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda "Adil yargılanma talebi ile 238 gündür ölüm orucunda olan avukat arkadaşımız Ebru Timtik'i az önce kaybettik" denildi.

NE OLMUŞTU?

2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı'nın da bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata "örgüt üyeliği" ve "örgüt yöneticiliği" iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti.

Avukat Ebru Timtik'e "örgüt üyeliği" suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal'a ise 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. İki avukat adil yargılanmadıklarını belirterek adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başlamışlardı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR