Önce rengi değişti sonra yüzlercesi öldü!
Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bulunan ve fabrikaların kapandığı corona virüsü salgının ilk günlerindeki temiz görüntüsüyle Türkiye gündemine oturan Lüleburgaz Deresi yeniden kirlendi. Fabrika atıkları nedeniyle önce rengi değişen derede ardından yüzlerce balık ölümü gerçekleşti. Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Cengiz Atlı, "Bu balık ölümlerinin sorumlusu kimse mutlaka bulup hesap soracağız" dedi.
GÜNDEM , 05 Ağustos 2020 Çarşamba, 19:10
Önce rengi değişti sonra yüzlercesi öldü!

Lüleburgaz ilçesinde corona virüsü salgının ilk günlerinde fabrikaların kapanması sonucu kendi kendine temizlenen hatta kurbağaların dahi geri döndüğü Lüleburgaz Deresi'nde yüzlerce balık ölümü gerçekleşti. Yaşanan gelişmeler üzerine bölgeye giderek incelemelerde bulunan Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Cengiz Atlı, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"DEREYE ZEHİRLER ATILIYOR"

Atlı, Lüleburgaz Deresi'nin salgının ilk günlerinde fabrikaların kapanması sonucu temiz görünür şekilde aktığı dönemlerde uyarıda bulunduklarını hatırlatarak, "Biz uyarmıştık. Bu dere kirletiliyor. Dereye zehirler atılıyor. Bunun için daha fazla balık hatta insan ölümünün olması mı bekleniyor. Bir an önce müdahale edilmesi gerekiyor" dedi.

"HESAP SORACAĞIZ"

Atlı, derenin kirletilmesinde etkili olan sorumluların cezalandırılması gerektiğini vurgulayarak, "Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu olarak çabamız var ancak yeterli desteği göremiyoruz. Her türlü engellemeye rağmen sonuca ulaşacağız. Bu balık ölümlerinin sorumlusu kimse mutlaka bulup hesap soracağız" ifadelerini kullandı.

Lüleburgaz'da uzun yıllar kirli akan Lüleburgaz Deresi, corona virüsü salgının ilk günlerinde fabrikaların kapanmasıyla temiz akmaya başlamıştı. Görüntüler sonrası dereden defalarca numuneler alınmış, derenin temizliği de Türkiye gündemine oturmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR