Osmangazi'deki camiler temizleniyor
Osmangazi Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayında ilçedeki camilerde temizlik seferberliği başlattı.
BURSA , 29 Haziran 2015 Pazartesi, 16:36
Osmangazi'deki camiler temizleniyor
Özel bir ekip tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında camilerdeki halılar köpüksüz deterjanla yıkanarak dezenfekte ediliyor. Temizlik işlerinin ardından camilerin içi ve çevresine gül suyu esansı sıkılarak güzel kokmaları sağlanıyor. Osmangazi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, vatandaşların Ramazan ayında ibadetlerini temiz, rahat ve hijyenik bir ortamda yapabilmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını hızlandırdı. Yetkililer, yıl boyu devam eden cami temizlik çalışmalarını, Ramazan ayı münasebetiyle yoğunlaştırdıklarını, gelen talep doğrultusunda ilçe sınırlarındaki camileri sırasıyla temizlediklerini belirtti.

İlçe genelindeki 319 caminin tamamını kapsayan temizlik çalışmalarının yıl boyu devam ettiğine dikkat çeken yetkililer, “Periyodik olarak gerçekleştirdiğimiz temizlik çalışmalarımız, ramazan ayı nedeniyle biraz daha yoğunlaştı. Gelen taleplere göre, camilerdeki halılar özel bir ekip tarafından fırça darbeli araçlarla 90 derecelik kaynar su ve köpüksüz deterjanla temizleniyor, ardından da mikrop ve bakterilere karşı dezenfekte edilip gül suyu gül yağı esansı sıkılarak temizlik işlemi tamamlanıyor” diye konuştu.

Camilerde yürütülen temizlik çalışmaları kapsamında, ihtiyaca göre halıların yıkanması ya da yerinde temizlenmesi, caminin süpürülmesi, tozların alınması, ayakkabılıkların ve merdivenlerinin silinmesi ile cami giriş ve çıkış kapılarının dezenfekte işlemleri gerçekleştiriliyor. Osmangazi sınırları içerisinde, Orhan Camii, 1. Murat Hüdavendigar Camii gibi Selatin camilerin de olduğu 319 camin bulunduğunu belirten yetkililer, yürütülen temizlik çalışmaları sonunda camilerin kötü koku ve bakterilerden arındırıldığını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR