Osmangazi Kent Konseyi Yunuseli Havaalanı'nı tartıştı
Bursa kamuoyu tarafından son yıllarda en fazla tartışılan konuların başında yer alan Yunuseli Havaalanı, Osmangazi kent Konseyi tarafından düzenlenen panelde masaya yatırıldı. “Yunuseli Havaalanı’nın yeri ne olmalı?” başlığı altında düzenlenen panelde, akademik odalar, resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşları görüşlerini açıkladı.
BURSA , 08 Haziran 2012 Cuma, 12:22
Osmangazi Kent Konseyi Yunuseli Havaalanı'nı tartıştı

Osmangazi Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Yunuseli Havaalanı’nın yeri ne olmalı?” konulu panel Ördekli Kültür Merkezi’nde yapıldı. Akademik Odalar, sivil toplum kuruluşları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı panelde, Yunuseli Havaalanı’nın arazisi bütün yönleriyle tartışıldı. Osmangazi Kent Konseyi Başkanı Zeki Eker’in yönettiği panelde her kesimden temsilciler fikirlerini açıkladı. Zeki Eker, 1430 dönüm arazinin plansız bir şekilde uzun süredir atıl vaziyette durduğunu söyledi. Yunuseli Havaalanı arazisinin Bursa için büyük önem taşıdığını anlatan Eker, panel düzenleyerek bu alanın Bursa’nın yararına en verimli nasıl kullanılabilirin cevabını aramak istediklerini kaydetti.
Kürsüye ilk gelen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Yunuseli Havaalanı’nın arazisiyle ilgili acele edilmemesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de en büyük hastalığın plan, proje, Ar-Ge’ye verilmeyen önem olduğunun altını çizen Şahin, Bursa’nın bu alanında günlük stratejik kararlarla heba edilmemesi gerektiğini ifade etti. Yunuseli Havaalanı arazisinin Bursa için çok önemli bir rezerv alan olduğuna işaret eden Şahin, “Yunuseli Havaalanı arazisi ne olmamalıdan başlarsak, burası havaalanı olmamalı. Burası dar kalıplara konulmamalı. Har vurup harman savrulmamalı. Sabırlı olmalıyız. Önemli bir varlık olan bu alanı çok iyi değerlendirmeliyiz. Farklı teklifler olacaktır, ancak iyi bir planlama yaparak bu alanı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz” dedi.
Tramvay hatlarından Dışkaya konutlarına, Samanlı Bağlantı Yolu’ndan sağlık kompleksine, BESOB Sitesi’ne, stadyumdan Bursa Teknik Üniversitesi’ne kadar günlük alınan kararların Bursa’ya nelere mal olduğunun ortaya çıktığını anlatan Şahin, artık doğru adımlar atılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala da yaptığı konuşmada, Bursa’nın yeni hastanelere ihtiyacının olduğunu, ancak bunun planlamasının doğru yapılmasında yarar olduğunu kaydetti. Samanlı’da dayatma kararının yargıdan döndüğüne dikkati çeken Pala, bunun maliyetinin vatandaşlara çıktığını aktardı. Finansman şekli ve yer seçiminin sağlık yatırımlarında büyük önem taşıdığına vurgu yapan Pala, Yunuseli Havaalanı arazisinin hastane ya da sağlık kompleksi olabileceğini, ancak üst ölçekli planların yapılması gerektiğini vurguladı.
Şehir Plancıları Odası Başkanı Füsun Uyanık da, Yunuseli Havaalanı ve çevresiyle ilgili imar durumları hakkında bilgi verirken, bölgenin park alanı olarak kullanılabileceğini vurguladı. Mutlaka kamu alanı olarak bu bölgenin ele alınması gerektiğini savunan Uyanık, bölgedeki tarım alanlarının ve sit alanlarının da göz önünde bulundurulması gerektiğini sözlerine ekledi.
Toplantıda daha sonra sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları da bölgeyle ilgili görüşlerini açıkladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR