Otomobilini vatandaşların üzerine sürmüştü... Flaş gelişme!
İstanbul Bakırköy'de, bir kadını darbettiği için kendisine tepki gösterenlerin üzerine aracını sürerek bazı kişilerin yaralanmasına sebep olduğu iddiasıyla yargılanan Görkem Sertaç Göçmen'in tahliyesine, savcılık itiraz etti.
GÜNDEM , 06 Ocak 2020 Pazartesi, 14:44
Otomobilini vatandaşların üzerine sürmüştü... Flaş gelişme!

Bakırköy'de 2 Ekim 2018'de kız arkadaşını aracının içerisinde darp eden ve olaya şahit olan vatandaşların tepkisine öfkelenen annesi hakim, babası savcı Görkem Sertaç Göçmen'in (22) yargılanmasına devam edildi.

İstanbul Bakırköy'de 6 Eylül 2017'de Görkem Sertaç Göçmen, kız arkadaşıyla tartışırken orada bulunan ve kendilerine bakan kafenin işletmecisi ve çalışanları ile kavga etti. Darbedilmesi üzerine Göçmen, kafenin yakınındaki evine giderek pencereden silah ile ateş etti.

Açılan ateş sonucu o an parkta oturan Abdülhamit Pahıl, yaralandı.

KIZ ARKADAŞINI DARBETTİ, VATANDAŞLARIN ÜZERİNE ARACINI SÜRDÜ

Olaydan sonra gözaltına alınan Göçmen'in aynı gün aracında kız arkadaşını darbettiği ve olaya tepki gösteren vatandaşlara öfkelenip aracını üstlerine sürdüğü de ortaya çıktı.

DAVA AÇILDI

Göçmen hakkında "kasten yaralama", "tehdit" ve "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" suçlarından dava dava açıldı. Sanık Göçmen, yargılandığı davada Abdulhamit Pahıl'a yönelik eyleminden dolayı "olası kasıt ile silahla yaralama" suçundan 2 bin TL adli para cezasına, Ali Arif Özel'e karşı "tehdit" suçundan ise 500 TL adli para cezasına çarptırıldı.

1,5 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Sanığa verilen bu cezalarda, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Kararın ardından mahkeme ateş etmenin "kasten güvenliğe tehlikeye sokulması" suçuna değil, "yaralama" suçuna teşebbüs kapsamında olduğunu söyleyerek Ali Arif Özet ve Emre Peker yönünden Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzakere yazılmasını istedi. Yeniden hazırlanan iddianamede Görkem Sertaç Göçmen'in 2 müştekiye karşı "basit yaralama" suçundan 1,5 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi.

TAHLİYE EDİLDİ

Aradan geçen 1 yılın ardından Görkem Sertaç Göçmen, tahliye edildi.

Mahkeme heyeti, uzlaştırma raporunun dönüşünün beklenmesine ve sanık Görkem Sertaç Gökmen'in tutuklulukta geçirdiği süre, delillerin büyük oranda toplanmış olması nedeniyle tahliyesine karar verdi.

Heyet, sanık Göçmen hakkında adli kontrol tedbirlerinin yeterli kalacağından hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve karakola imza verilmesi şeklinde adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına hükmetti.

Mahkemenin kararının ardından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Göçmen'in tahliyesine itiraz edildi. İtirazı bir üst mahkeme değerlendirecek.

ANNESİ SAVUNMAK İÇİN AVUKAT OLDU

Öte yandan Görkem Sertaç Göçmen'in annesi de oğlunu savunabilmek için hakimlik görevini bırakıp, avukat olmuştu.

ANNESİ O SORUYA CEVAP VERMEDİ

İki üniversite okuyan oğlunun 16 aydır tutuklu bulunduğuna ve bunun telafisi imkansız zararlar oluşturduğuna dikkat çeken anne Göçmen, "Kız arkadaşıyla birbirlerine iyi gelmeyen bir ilişki yaşadılar. Oğlum 4 adli dosyaya karıştı. Hepsinde yanında kız arkadaşı vardı. Bir yıl önce basına yansıyan olayda da yine aynı kız arkadaşı yanındaydı. Maalesef oğlumun hayat çizgisi değişti. Kız arkadaşı ile yaşadığı ilişki boyunca baba rolünü Görkem'e çok sık yüklüyordu. Bu da Görkem'de fiziksel şiddet olarak yansımaya başlamıştı" diye konuştu.
Aynur Göçmen, hakimlik yaptığı dönemde kendisine böyle bir dava gelmesi durumunda nasıl bir karar vereceğinin sorulması üzerine, "Bu hiç doğru olmaz. Meslek ayrı bir şey" diyerek cevap vermekten kaçındı.

"Siz böyle bir şey yapsanız bu şekilde kurtulacağınıza inanıyor musunuz"

Müşteki avukatı Turgay Özcan ise mahkemenin kararına itiraz edeceklerini belirterek, "Kamuoyuna yansıdığı şekli ile baktığınızda bu kişinin tahliye edilmemesi gerektiği çok net belli. Mahkemenin vermiş olduğu karar, saygı duyuyoruz. Çok fazla suçlama var. Tabii ki artık biz de şaşırıyoruz. Mahkemeleri bu konuda eleştirmek için değil de bu tahliyeler bize tuhaf gelmeye başladı. Her şey var dosyada. 'Adam öldürmeye teşebbüs' de var, 'özgürlüğünden mahrum etme' de var, 'kötü muamele' de var. Bu şekilde tahliye edilmesi kabul edebileceğimiz bir şey değil. Topluma baktığınızda toplum da kabul etmiyor" ifadelerini kullandı.

Sanık Göçmen'in koruyup kollandığına inandığını söyleyen Özcan, "Bir kere hükmün açıklanmasını geri bırakıldığı zaman ikincisi yapıyorlar mı. Bu çok istisnai bir durum" dedi.
Avukat anne Aynur Göçmen'in sosyal medya hesabında yaptığı açıklamalara da değinen Özcan, "Öyle bir hale geldi ki avukatlık etiğinin dışına çıktı. Avukat müvekkilin haklarını savunur ama tarafsızdır. Biz avukat olarak suçu savunmayız, insanı savunuruz. Burada annenin yapmış olduğu o hale geldi ki erkekleri değil sürekli kadınları suçlayan hale geldi. Kadınlar sanki erkekleri kullanıyor üzerinden rant sağlıyor gibi bir algı oluşturmaya çalışıyor. Anne tarafsız olamıyor hem kendine hem yargıya zarar veriyor" şeklinde konuştu.

Özcan, "Normal bir vatandaş bunları yapsa bu şeklide tahliye edilir mi sorusuna" ise "Siz böyle bir şey yapsanız bu şekilde kurtulacağınıza inanıyor musunuz" diyerek yanıt verdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR