Özel bankalarda personel kıyımı.. İşten çıkaran çıkarana
Ekonomide yaşanan durgunluk, banka kârlarında yaşanan sert düşüş ve BDDK'nın sektöre zarar veren uygulamalarının faturası çalışanlara çıktı.
EKONOMİ , 29 Ağustos 2015 Cumartesi, 11:50
Özel bankalarda personel kıyımı.. İşten çıkaran çıkarana
Son yıllarda istihdam rekoru kıran bankacılık sektörü son 1 yıldır deyim yerindeyse frene basmış durumda. Sektörün lokomotifi olan özel bankalar şube açma yarışında vites küçültürken personel almaktan ziyade personel çıkarmayı tercih ediyor.

BDDK'nın getirdiği düzenlemelerin sektör kârlarında meydana getirdiği büyük kayıp ve daha da önemlisi 2 yıldır devam eden durgunluk bankacıları temkinli davranmaya itiyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre aralarında Akbank, Finansbank, HSBC gibi devlerin de bulunduğu birçok özel banka son 1 yılda yüzlerce bankacı ile yollarını ayırdı. İşten çıkarmaların önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor.

44 ŞUBE KAPATTI

Finans sektöründe son 1 sene içinde en fazla personel çıkaran özel banka finans devi Akbank oldu. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre son 1 yıl içinde Akbank, 44 şube kapattı ve 1653 çalışan ile yollarını ayırdı.

BANKACILAR ÖZEL GÜVENLİK OLDU

Banka kaynakları işten çıkartılan personelin bir bölümünün özel güvenlik elamanı olduğunu ve bu kişilerin taşeron şirket kadrosuna geçirilmesinden ötürü işten çıkarılan personel sayısının olduğundan fazla göründüğü bilgisini verdi. Ancak bankanın 'stratejik küçülme' planı kapsamında çalışanlarla yollarını ayırma süreci devam ediyor. Banka çalışanlarının verdiği bilgilere göre aybaşından bu yana banka yaklaşık 250 çalışanını işten çıkardı. Akbankkoridorlarında yaklaşık 500 çalışanın daha işten çıkarılacağı konuşuluyor.

İŞTEN ÇIKARAN ÇIKARANA

'Stratejik küçülme' planı kapsamında şube kapatan ve personeliyle yollarını ayıran bir diğer dev banka ise Finansbank oldu. Finansbank, son 1 sene içinde 19 şubesini kapatmak zorunda kaldı. Geçen yıl haziranda 13 bin 759 olan personel sayısı da 875 kişi düşüşle 12 bin 884'e geriledi. Türkiye 'deki operasyonunu satma kararı alan HSBC bu süreçte 20 şube kapattı ve 211 çalışanına 'yeniden görüşmek üzere...' dedi.

FRANSIZLAR REKOR KIRDI

Fransız bankası Societe Generale Türkiye 'de çok bilinen bir banka değil. Buna rağmen 15 şube kapattı ve 146 çalışanına 'Biz artık buradan gidiyoruz, kendinize iyi bakın.' dedi. Anadolubank, 6 şube kapattı ve toplam 214 çalışan ile yollarını ayırdı. Alternatifbank 73 olan şube sayısını 64'e indirdi ve 185 çalışanına 'elveda' dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR