Özel Yetkili Mahkemeler kalkıyor
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, normalleşme sürecindeki Türkiye’de Özel Yetkili Mahkemeler’in işlevlerini tamamlamak üzere olduğunu, ancak devam eden Ergenekon, Balyoz gibi davalar sonuçlanana kadar bu mahkemelerin görevlerine devam edeceklerini söyledi.
GÜNDEM , 29 Haziran 2012 Cuma, 14:24
Özel Yetkili Mahkemeler kalkıyor
Elitaş, Meclis’te gazetecilerin Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili yeni düzenlemeye ilişkin sorularını cevaplandırdı. Dün AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın konuya ilişkin muhalefet partileriyle görüşmesine yönelik bir soru üzerine Elitaş, “İki muhalefet partisi olumlu yaklaştıklarını ifade ettiler. MHP de bir konuda, tek bir mahkemeyle devam etmesi konusunda kanaatlerini ifade ettiler. Anladığımız kadarıyla onlar da Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili iktidarla aynı görüşteler. Fakat şunun altını çizmek istiyorum ki; bugüne kadar devam eden davaların Balyoz gibi diğer darbe teşebbüsüyle ilgili davaların sonuçlandırılmasına kadar mevcut mahkemeler görevlerine devam edecekler” diye konuştu.

Elitaş, 27 Nisan e-muhtırasına hükümetin 28 Nisan’da gösterdiği tavırdan bu yana Türkiye’nin demokratikleşmesi ve demokrasiyi engelleyecek bütün unsurların ortadan kaldırılmasıyla ilgili işlevlerin tamamlandığını söyledi. Özel Yetkili Mahkemelerin normal ülkelerde olmaması gereken mahkemeler olduğunu yineleyen Elitaş, “Bunlar belki istisnai olarak bazı şeyler anlamında durabilir. Ama artık Türkiye normalleşme sürecinde hızlı adımlarla ilerlemekte ve Özel Yetkili Mahkemeler işlevlerini tamamlamak üzeredir” diye konuştu.

“YENİ DARBE DAVALARINA AĞIR CEZA MAHKEMELERİ BAKACAK”

Terör ve darbe davalarına bakacak ihtisas mahkemeleri kurulacağına ilişkin haberlerle ilgili olarak da Elitaş, bu konuda uzman hukukçularla değerlendirme yapıldığını ve net sonuçlar çıkmadan yanıltıcı bilgi vermek istemediğini söyledi. Elitaş, “Onun yerine konulacak şey diye değil, Özel Yetkili Mahkemeler darbe davalarıyla ilgili kısmı sonuçlandıracaklar. Daha sonra bu konuyla ilgili olacak varsa meseleler Ağır Ceza Mahkemeleri görevli olacak. Bazı gazetelerde çeşitli alternatifler ortaya sunuluyor. Onunla ilgili henüz net bir sonuç yok” dedi.

Meclis kapanmadan Özel Yetkili Mahkemelere ilişkin düzenlemenin Genel Kurul’da gelip gelmeyeceği yönündeki bir soru üzerine de Elitaş, Meclis takvimine ilişkin bilgi verdi. Elitaş, muhalefet partisi grup başkanvekilleriyle görüştüklerini belirterek, bugün TÜRKAK Yasası’nın ve Lübnan’daki askeri görev gücünün süresinin uzatılması ile ilgili tezkerenin görüşüleceğini söyledi. Arkasından da Bütçe Kanunu’nda kalan 15 maddenin görüşüleceğini belirten Elitaş, 15 adet uluslararası sözleşmenin oylanması ile bugünkü gündemi tamamlayacaklarını söyledi.

Yarın da 3. yargı paketi ile ilgili düzenlemeyi getireceklerini belirten Elitaş, pazar günü de Torba Yasası’nın 3. bölümü, devlet sırrı ile ilgili yasa ve Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat görevleri ile ilgili yasanın görüşüleceğini söyledi. Elitaş, pazartesi günü bitmezse salı gününden sonra TBMM’nin tatile gireceğini söyledi.

Elitaş, Özel Yetkili Mahkemelerin gündeme gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine de, “3. yargı paketini cumartesi gününden itibaren görüşmeye başlıyoruz” diyerek, Özel Yetkili Mahkemelere ilişkin düzenlemenin bu pakete dahil edileceğinin ipucunu verdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ‘usul yönünden bir düzenleme yapıldığını’ söylemesi ve bazı hukukçuların ‘usul yönünden yapılan düzenlemelerin mevcut davaları da kapsayacağı’ yönündeki yorumlarının sorulması üzerine Elitaş, “Sayın Bozdağ benim güvendiğim bir hukukçudur” karşılığını verdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR