Pandemi döneminde cinsellik nasıl olmalı?
Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs, sosyal ilişkilerimizi de etkiledi. Salgın döneminde maske ve mesafe kurallarına uymak büyük önem taşıyor. Şüphesiz cinsellik hayatın bir parçası. Peki pandemi döneminde çiftler cinsellik konusunda ne yapmalı? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney pandemi döneminde cinsellik hakkında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
SAĞLIK , 16 Eylül 2020 Çarşamba, 21:49
Pandemi döneminde cinsellik nasıl olmalı?

Corona virüsün hayatımıza girmesiyle birçok alışkanlığımız değişti. Selam vermekten tutun, tokalaşmaya kadar her alışkanlığımız değişti. Doğal olarak cinsellikle ilgili alışkanlıklarımız da değişmeli. Maalesef yakın temas bu virüsün yayılmasını artırıyor. Peki pandemi döneminde cinsellik yaşanırken nelere dikkat edilmeli?

Pandemi döneminde yaşanacak cinselliğin altın kuralları şöyle:

Günübirlik, tanımadığınız kişilerle yakınlaşmaktan kaçının.

Bar, gece kulübü gibi yerlerde, müzik ve alkolün etkisiyle hızlı yakınlaşmalar olabilir. Kuralları unutmayın ve ihmal etmeyin. Bu kurallara ev partilerinde de uyun.

Cinsellikten önce mutlaka ellerinizi yıkayın, hatta mümkünse duş alın.

Cinsellikte yüz yüze pozisyonlardan uzak kalmaya çalışın.

Gerekirse maske takmaktan kaçınmayın.

Öpüşmekten uzak durun.

Eğer hastalık riskiniz varsa, bunu mutlaka karşı tarafa iletin.

Cinsellik eyleminin, sizi corona virüsle tanıştırmasına izin vermeyin. Cinsellik gerçek bir ihtiyaçtır, ancak bu dönemde ihtiyaçlarımızı giderirken daha dikkatli olmaya özen gösterin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR