'Petrol ve gaz fiyatlarındaki artışlar, yatırımcıları Rusya'ya yöneltti'
Yabancı yatırımcıların Rusya borsasındaki yatırımlarını son 6 ayın en yüksek seviyesine çıkardığı, son bir haftada 170 milyon dolar yatırım yapıldığı belirtildi.
DÜNYA , 11 Ekim 2021 Pazartesi, 15:35
'Petrol ve gaz fiyatlarındaki artışlar, yatırımcıları Rusya'ya yöneltti'

Avrupa piyasasında petrol ve gaz fiyatlarında görülen dalgalanmalar, yabancı yatırımların Rusya pazarına ilgisini artırdı.

Kommersant gazetesinin haberine göre yabancılar Rusya borsasında 170 milyon dolar yatırım yaparak son 6 aydaki en yüksek yatırım hacmine ulaşılmasını sağladı.

Yabancı yatırımların büyük bölümü, petrol ve gaz şirketlerine giderken Sberbank ve gübre şirketlerine ilginin yüksek olduğu görüldü.

Kommersant'a konuşan April Capital Yatırım Müdürü Dmitriy Skvortsov, "2020 krizinden sonra piyasalar ve hidrokarbon talebi keskin bir şekilde toparlanırken, son bir buçuk yılda bu sektöre yatırımlar Kovid-19 ve yeşil gündem nedeniyle büyük ölçüde azaldı. Bunun sonucunda Avrupa ve Asya ülkeleri gaz açığıyla karşı karşıya kalmaya başladı" değerlendirmesinde bulundu.

Friedrich Wilhelm Raiffeisen Yatırım Portföyleri Yöneticisi Vladimir Vedeneev de, petrol ve gazdaki güçlü ralli ışığında, Rus piyasalarında petrol ve gaz sektörünün hakimiyetini koruması nedeniyle küresel yatırımcıların gözlerinin geleneksel olarak Rusya'ya döndüğünü kayderek piyasa aktörlerinin en hızlı şekilde nakde çevrilebilecek olan Gazprom ve Lukoil hisselerine ağırlık verdiğini vurguladı.

Cuma günkü kapanışta Moskova Borsası endeksi, önceki haftanın kapanış düzeyine göre yüzde 3.8 ve 2020 sonuna yüzde 29 artışla 4.238 bin puandan kapandı.

PSB Analisti İlya Golubov, Rusya borsasının oldukça yüksek düzeye ulaştığının altını çizerek piyasada düzeltme olması için gerekli koşullarına oluştuğuna dikkat çekti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR