PKK'nın Türkiye korkusu: Sincar'da tünel kazıyor!
Peşmerge ve diğer Kürt güçleri tarafından 2015'te IŞİD'in elinden alınan, Ezidilerin yoğun yaşadığı Sincar'a PKK'nın var olduğu gerekçesiyle Türkiye yeniden müdahale etmeye hazırlanırken, Rus haber sitesi Sputnik'e konuşan Peşmerge Güçleri Sincar Basın Sözcüsü Xelil Şivan, PKK'nın hava saldırılarından korunmak için Sincar'da tünel kazdığını söyledi.
DÜNYA , 08 Mayıs 2017 Pazartesi, 21:26
PKK'nın Türkiye korkusu: Sincar'da tünel kazıyor!

Musul'a bağlı Sincar (Şengal), IŞİD'den alındıktan sonra PKK'ya bağlı olduğu savunulan Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) güçleri kentte ve kırsalında kaldı veburalarda üs kurmayı sürdürdü.

Türkiye, Sincar'a yeniden hava harekatı yapmak için hazırlık yapıyor ve bu müdahaleyle PKK'nın Suriye-Irak bağlantısını kesmek istiyor.

Türkiye'ye göre PKK Irak'tan Suriye'nin kuzeyine militan sevkiyatında Sincar-Xanesor bölgesini geçiş olarak kullanıyor.

'PKK, SİNCAR'DA 5 TÜNEL KAZDI'

Türkiye'nin Sincar'a yönelik hava saldırısından sonra PKK'nın bölgede tüneller kazdığı iddia ediliyor.

PKK'nın Sincar Dağı ve çevresindeki Kersi, Bari ve Serdeşt bölgelerinde tünel kazdığı belirtiliyor.

Rus haber sitesi Sputnik'e konuşan Peşmerge Güçleri Şengal Basın Sözcüsü Xelil Şivan, "PKK militanları Türkiye'nin hava harekatından korktuğu için Sincar'da 5 tünel kazdı. Tünelleri Sincar kenti ve çevresinde kazdı. PKK militanları şimdi tünellerde kalıyor. Türkiye yeniden bir hava harekatı yapacak diye duyduk ama kesin bir şey diyemeyiz" dedi.

Sincar, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin elinde bulunuyor ve kent ile köylerinin çoğununda Peşmerge bulunuyor.

Xanesor kasabası ile Sincar merkez ve birçok köyde Türkiye'nin PKK'nın uzantısı olarak gördüğü YBŞ güçleri de bulunuyor.

IŞİD, 3 Ağustos 2014'te Ezidilerin yoğun yaşadığı 450 bin nüfuslu Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar'a ağır silahlarla saldırarak kenti ve köylerini ele geçirmişti.

Sincar, Peşmerge ve diğer Kürt güçleri tarafından 2015'te IŞİD'in elinden geri alınmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR