Pompeo: 'Rusya Akdeniz'de istikrarı tehdit ediyor'
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un ABD'yi Doğu Akdeniz'de siyasi oyunlar oynamakla suçlamasına tepki göstererek, Rusya'nın çeşitli yöntemlerle Doğu Akdeniz'de istikrarı tehdit ettiğini ve bölge ülkeleri arasına kaos, çatışma ve ayrılık tohumları ektiğini ifade etti.
DÜNYA , 17 Aralık 2020 Perşembe, 08:52
Pompeo: 'Rusya Akdeniz'de istikrarı tehdit ediyor'

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, Lavrov'un ABD öncülüğündeki "Akdeniz Diyaloğunu" eleştirerek, ABD'nin bölgede siyasi oyun oynadığı ve Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisinin atanmasını geciktirdiğine yönelik ifadelerine tepki gösterdi. ABD'nin Doğu Akdeniz'de istikrarı sağlamak için bölge ülkeleri ile aktif bir şekilde çalıştığını belirten Pompeo, ABD'nin Libya'da kucaklayıcı bir hükümetin kurulmasını istediğini ve bunun da ancak BM çatısı altında Libya Siyasal Diyalog Forumu üzerinden sağlanabileceğini kaydetti.

'Tarihi yeniden yazma'

Pompeo, Rusya'yı bölgede istikrarsızlığa neden olmakla suçlayarak, "Rusya, dezenformasyon yapmak, ülkelerin egemenliklerinin altını oymak ve bölge ülkeleri arasında kaos, çatışma ve ayrılık tohumları ekmek için çeşitli yöntemler kullanarak Akdeniz'deki istikrarı tehdit ediyor" değerlendirmesinde bulundu. Lavrov'un "olguları yanlış algıladığını ve tarihi yeniden yazmaya kalkıştığını" savunan Pompeo, Moskova'nın Libya, Yunanistan ve Suriye'deki eylemlerini de eleştirdi.

Moskova'nın Suriye'de halkına savaş açarak bölgedeki istikrarsızlığı derinleştiren Beşar Esad'a destek verdiğini hatırlatan Pompeo, "Çoğunun Kremlin ile bağlantısı olan Rus zenginler, yerel borsalarını çarpıtmak ve yolsuzluğu yaygınlaştırmak üzere (Güney) Kıbrıs ve Malta'da milyarlarca dolar akladı" dedi. Pompeo, bununla birlikte Rusya'nın Libya'da menfaatleri için demokratik yöntemlerden ziyade paralı askerler ve vekalet savaşçılarını kullandığını iddia etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR