Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Sevgili Sağlık Bakanımız bile gelişmelerden tedirgin
Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "aşı programımızın başarısına rağmen vaka sayılarında artış eğilimi var" açıklamasına atıf yaparak, "O kadar hızlı ve abartılı normalleşiyoruz ki sakinliği ile tanınıp takdir edilen sevgili Sağlık Bakanımız bile gelişmelerden tedirgin" dedi.
GÜNDEM , 15 Temmuz 2021 Perşembe, 10:10
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Sevgili Sağlık Bakanımız bile gelişmelerden tedirgin

Prof. Müftüoğlu, "Aşılar sayesinde işler iyi gitse de bilelim ki bu salgın henüz bitmedi. Salgın bitmedi ama biz geçen yaz yaptığımız yanlışları bu yaz da yine ve ısrarla tekrarlamaya devam ediyoruz. Bu yaz da "hızla ve abartılı bir şekilde" normalleşmeye çalışıyoruz. O kadar hızlı ve abartılı normalleşiyoruz ki sakinliği ile tanınıp takdir edilen sevgili Sağlık Bakanımız bile gelişmelerden tedirgin. Biliyorsunuz, Delta varyantı henüz çok yeni ama oldukça önemli bir tehdit.

Pek çok ülkede olduğu gibi bu yeni varyant bizde de müthiş bir hızla yayılıyor. Dr. Fahrettin Koca'nın 2 gün önce yaptığı açıklamaya bakılırsa, ülkemizde Delta varyantının tespit edildiği il sayısı daha şimdiden 36'yı buldu. Vaka rakamlarındaki bu artış hızını gören Dr. Koca, "Delta varyantı hasta sayısının bir haftada 3'e katlandığının" altını çizerek "muhtemel bir 4. dalga" uyarısında bile bulundu. Aynı uyarıyı süreci yöneten bilim insanlarımızın en sessiz ve sakinlerinden biri olarak saygıyla izlediğim Prof. Dr. Murat Akova Hoca da yaptı.

Lütfen bu uyarıları dikkate alalım. Lütfen konsantrasyonumuzu kaybetmeyelim. Lütfen rehavete kapılmayalım. Lütfen aşılanma kampanyasını hız kesmeden sürdürmeye devam edelim. Lütfen maske, mesafe ve hijyen üçlüsünden oluşan tedbirleri "Salgın bitti" düdüğü çalana kadar ısrarla sürdürelim." düşüncesini dile getirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR