Ruhani'den Trump'a: Burası New York veya Washington Körfezi değil
ABD'de koronavirüs pandemisi nedeniyle teyitli vakasının 1 milyonu, ölü sayısının 58 bini, yani ABD'nin 20 yıla yayılan Vietnam Savaşı'ndaki can kaybı sayısını geçmesine rağmen Başkan Donald Trump'ın İran'la gerilimi tırmandırmakla uğraşmasına Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den yanıt geldi.
DÜNYA , 29 Nisan 2020 Çarşamba, 17:09
Ruhani'den Trump'a: Burası New York veya Washington Körfezi değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ABD Başkanı Donald Trump'ın Basra Körfezi'nde gerilimi tırmandırmasına yanıt verdi.

Pentagon'un İran'ın 'Fars Körfezi' dediği Basra Körfezi'nden 'Arap Körfezi' diye söz ettiği açıklamasında İran Devrim Muhafızları silahlı teknelerini donanma gemilerini taciz etmekle suçlaması sonrası, Trump, "Gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İran gambotlarını imha edin" emrini verdiğini duyurmuştu.

Ruhani, devlet televizyonundan yayımlanan bakanlara hitabında, "Amerikalılar, İran'ın güney tarafındaki körfezin Fars Körfezi ismi taşıdığını bilmeli. Bunun adı New York veya Washington Körfezi değildir. Onlar bu körfezin adından ve bu körfezin yanında binlerce yıldır yaşayıp bu su yolunu koruyan halktan durumun ne olduğunu anlamalı" ikazında bulundu.

"Amerikalılar İran halkının tüm alanlarda olduğu gibi Fars Körfezi'ni koruma konusunda da başarılı olduğunu ve olacağını görüyor. Devrim Muhafızları, Ordu, Besiç Seferberlik Kurumu ve Polis Telkilatı, her zaman Fars Körfezi'ni koruyor ve korumaya da devam edecek."

İran Cumhurbaşkanı, Fars Körfezi Ulusal Günü'nü kutlarken şunları söyledi:

"Fars Körfezi bizim için önemli ve tarihi bir denizdir. Tabii Hazar Denizi gibi kuzeyimizde bulunan denizler de bizim için önem arz etmektedir. Ancak Fars Körfezi ve Umman Denizi, açık denizlere bağlandıkları için özel önem taşımaktadırlar."

"Fars Körfezi, geçmişten günümüzde dünya enerjisinin büyük merkezlerinden biridir, çok önemli ve kritik bir bölgedir. Bu körfez İran halkın aittir ve her zaman da Fars Körfezi adını taşımıştır."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR