Rusya otomotivcileri bekliyor
Dünya otomotiv devlerinin tercih ettiği Türk yan sanayisini kendi ülkelerine yatırım yapmaya davet eden Rus yetkililer, arazi ve vergi indirimi konusunda destek sözü verdi.
EKONOMİ , 02 Temmuz 2012 Pazartesi, 10:11
Rusya otomotivcileri bekliyor
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) organizasyonuyla St. Petersburg'da 5 günlük inceleme gezisine katılan firma temsilcileri, burada çeşitli seminerlerin yanı sıra üretim yapan GM, Toyota ve Ford Sollers tesislerini ziyaret edip, üst düzey yöneticilerle görüşmelerde bulundu. Ayrıca Rusya Federasyonu Bölgesel Kalkınma Bakan Yardımcısı Yuriy Osintsev ve St. Petersburg Bölgesel Yönetimi Yatırım Komitesi Başkan Yardımcısı Anton Buchnev ile de bir araya gelen OİB heyeti, bölgeye yatırım konusunda bilgilendirildi.

ARAZİ VE VERGİ DESTEĞİ

Osintsev ile Buchnev, St Petersburg'da üretim tesisi bulunun küresel markaların çok düşük olan yerlilik oranını artırmaları için Türk yan sanayicilerin burada yatırım yaparak tedarik konusunda destek olmalarını istedi.
Yatırım için arazide ve birtakım vergilerde avantajlar sağlayacaklarının altını çizen Rus yetkililer, Türk yan sanayisinin bölgelerinde çözüm ortağı olmalarını beklediklerinin kaydetti.

FİRMALAR SIRADA

St. Petersburg ziyaretini değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Türk otomotiv endüstrisinin geldiği noktada Avrupa'nın bir parçası olduğunu ve birçok ülkeden yatırım davetleri aldıklarını aktardı. St. Petersburg'un da bunlardan biri olduğuna dikkat çeken Sabuncu, "Rusya'da OİB adına ofis açarak özellikle otomotiv endüstrisinde büyük gelişme içinde olan bu bölgede neler yapabileceğimizi sürekli araştırıyoruz. Bu konuda fırsatların olduğunu gördük. St. Petersburg da bunlardan biri. Halen 6 firmamız burada faaliyette. 20 firmamız da yatırım için sırada" dedi

HEDEF RUSYA PAZARI

St. Petersburg'da son yıllarda küresel markaların üretime başladığını aktaran Sabuncu, Rus hükümetin de önümüzdeki dönemde bu küresel üreticilerin bazılarında yüzde 10'lara kadar düşen yerlilik oranını yüzde 45 seviyesine çekmek istediğini aktardı. Rusya'nın kendileri için de hedef pazar olduğuna değinen Sabuncu, "Gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmelerle ihracatımızı artıracağız. Burada yatırım yapmak isteyen firmalarımız da ihracatımıza olumlu katkılarda bulunacak. Yeni pazarları yerinde inceleyerek neler yapabileceğimizi görerek 2023 yılı hedefine ulaşacağız" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR