Sağlık Bakanı Koca açıkladı! Türkiye'de virüsten ilk ölüm...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü (koronavirüs) ile ilgili son gelişmelerini açıkladı. Bakan Koca, corona virüsü 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini belirtirken, vaka sayısının ise 98'e çıktığını belirtti.
GÜNDEM , 17 Mart 2020 Salı, 23:43
Sağlık Bakanı Koca açıkladı! Türkiye'de virüsten ilk ölüm...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, "O gün aldığımız tedbirlerle 90 gün virüse dirayet gösterdik. İnsalık bu tablonun içindeyken Türkiye'nin tümden yalıtması imkan dışıydı. 7 gün önce size ilk vaayı bildirmiştim. Virüs özellikle solunum yolu üzerinden bulaşıyor.

CORONA VİRÜSÜNDEN İLK ÖLÜM

Virüsün farklı yaş grupları üstündeki etkisi. Çocuklar ve gençler çabuk atlatabiliyor. Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine göre değişebiliyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır hissettiği kişiler direnci düşük ve farklı hastalığı olan kişilerdir. Direnci düşük, kronik hastalığı olan vatandaşlarımız çok dikkatli olmalıdır. Özel bir durum nedeniyledir.

89 YAŞINDAKİ HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Bu gece sizi ve tüm halkımızı gerçekten aynı üzüntüyü bildirerek vereceğim. Corona virüsle mücadelemizde ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın kişilerden biriyim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye allahtan rahmet diliyorum.

VAKA SAYISI 98'E ÇIKTI

Ciddi riskler içeren bu hastalığa karşı tedbir almaktır. Avrupa ülkelerine sınırlarımızı kapattık, riskleri önlüyoruz. Bulgusu olanlardan test için numene alıyoruz.

Önceden tanı olan hastalarımızın temas çevresini incelemeden geçiriyoruz. Bugün yapılan testlerde çıkan pozitif sayı 51'dir, toplam hasta sayımız 98 olmuştur.

Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle sürmeyecektir, 1 buçuk 2 ay direnelim.

Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz" dedi.

KORONAVİRÜS SALGINI SIRASINDA ÇANTANIZDA NELER OLMALI? İŞTE CEVABI...

KORONAVİRÜSE KARŞI NE YAPMALIYIZ, HANGİ TEDBİRLERİ ALMALIYIZ?

KORONAVİRÜS EN ÇOK HANGİ YAŞ GRUBUNU TEHDİT EDİYOR?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR