'Savaşı bitireceğim' dedi ama...
ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da 'başladıkları işi bitirme' sözü verdi.
DÜNYA , 02 Mayıs 2012 Çarşamba, 10:00
'Savaşı bitireceğim' dedi ama...
El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin birinci yıldönümünde Afganistan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Obama, Kabil'deki Bagram askeri üssünden Amerikan halkına hitap etti. 20-21 Mayıs'ta Chicago'da yapılacak NATO zirvesinde gelecek yıldan itibaren ülkede güvenlik alanında sorumluluğun Afgan güçlerine devredilmesi planlarının ele alınacağını söyleyen Obama, "Amerikalıları ulusal güvenliğimizin gerektirdiğinden bir gün bile fazla, risk altında tutmayacağım. Ama Afganistan'da başladığımız işi bitirmek, bu savaşa sorumlu bir şekilde son vermek zorundayız" dedi.

Obama şöyle devam etti:


"Artık Amerika'yı yenileme zamanı. 10 yılı aşkın bir süre karanlık savaş bulutlarının gölgesinde yaşadık. Ama burada; Afganistan'da şafağın hemen öncesindeki karanlıkta ufukta yeni bir günün ışıklarını görebiliyoruz. Irak savaşı bitti. Risk altındaki askerlerin sayısı yarı yarıya azaldı. Şimdi daha fazlası evlerine dönüyor. El Kaide ile hesaplaşırken Afganistan'daki görevimizi bitirme konusunda net bir hedefimiz var."

Afganistan'da 88 bin Amerikan askeri var. Bu askerlerden 23 bini bu yaza kadar ülkelerine dönecek. 2014 sonuna kadar da tüm ABD ve NATO askerlerinin Afganistan'ı terk etmesi planlanıyor. Amerikan Başkanı konuşmasında Taliban'la müzakereler yoluyla uzlaşmaya varılması olasılığından da söz etti ve militanların "El Kaide ile bağlarını kesmesi ve barış yolunu takip etmeleri halinde" uzlaşmanın mümkün olduğunu belirtti.

Obama bu konuşmadan önce Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile Afgan güçlerinin eğitimi, terörle mücadele operasyonlarına destek ve Afganistan hükümetinin yolsuzlukla savaş ve şeffaf yönetime ilişkin taahhütlerini kayda geçiren bir anlaşma imzaladı. Barack Obama'nın konuşmasından birkaç saat sonra başkent Kabil'de şiddetli bir patlama meydana geldi. Polis yetkilileri iki militanın intihar saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdi. Ancak ölü ya da yaralı sayısı konusunda bilgi verilmedi.

OBAMA GİTTİ, BOMBALAR PATLADI


Afganistan başkenti Kabil'de bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen intihar saldırısında en az 6 kişi hayatını kaybetti. ABD Başkanı Barack Obama'nın sürpriz Afganistan ziyaretini tamamlayarak ülkeden ayrılmasından kısa süre sonra gerçekleştirilen saldırıda ayrıca çok sayıda kişi de yaralandı.

Saldırıda, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler misyonunda görev yapan yabancıların kaldığı binanın hedef alındığı belirtildi. Olayda ölenlerden 5'nin Afgan sivil, 1'nin ise Afgan güvenlik görevlisi olduğunu bildirildi. Obama'nın; El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin yıl dönümüne denk gelen ziyaretinin ardından ayrıca, Kabil Havalimanı yakınlarında iki patlamanın daha meydana geldiği açıklandı.
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR