Selahattin Demirtaş Bursa'da konuştu
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak'ta iki partilinin ölümüyle sonuçlanan kavga ile ilgili konuşarak, "Hayatını kaybeden kim olursa olsun büyük acıdır. Bütün halkımızı bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum. Koltuklar, seçim insan canından kıymetli değil. Hangi parti olursa olsun son derece hassas olun. Diğer parti seçmenleri bizim düşmanımız değil" dedi.
BURSA , 29 Mayıs 2015 Cuma, 18:34
Selahattin Demirtaş Bursa'da konuştu
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Bursa mitinginde konuştu.

Şırnak'ın İdil İlçesine bağlı Kozluca Köyü'nde seçim propagandası sırasında HDP'liler ile Hür Dava Partisi (Hüda-Par) üyeleri arasında silahlı çatışmaya ilişkin, "Üzücü bir haber aldım. Şırnak İdil'de bir köyde seçim çalışması nedeniyle köylüler arasında bir kavga yaşanmış. İnşallah yanlış bilgidir. Ama 2 yurttaşımız yaşamını yitirmiş. Yaralılar var. Kimdirler. Siyasi kimliklerini henüz tam bilmiyorum. Ne olursa olsun büyük bir acıdır. Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarını baş sağlığı ve sabır dileklerimi iletiyorum. Bütün halkımızı bu konuda dikkatli olamaya, duyarlı olamaya davet ediyorum.

Koltuklar, seçim, makam insan canından kıymetli değil. Sakın hiçbir yerde birbirinizi üzmeyin, kırmayın. Hangi partiden olursa olsun. Hüda-Par olur başka parti olur. Son derece dikkatli, hassas davranmanız lazım. Tahrikler, provokasyonlar yapmak için son bir haftayı kendi çıkarları için kullanmak isteyenler olabilir. Aman, aman herkes bütün parti teşkilatlarının, seçmen ve tabanının dikkatli olması lazım.

Diğer parti seçmenleri, sizin bizim düşmanımız değil. Siyasi olarak sizin rakibiniz bile değil. Siyasi rekabet parti yöneticileri arasında olur. Bırakın bizler parti yöneticileri olarak rekabet ederiz. Ama siz sokakta kardeşçe el ele seçim çalışmalarını yürütün. Hiç kimse asla bizim düşmanımız değil. Asla olmayacak da. Bu konu çok önemli ve hassas.

Biz barış için yollardayız. Bunların hepsi bir koltuk kapabilir miyim diye uğraşacaklar. Birbirini çiğneye çiğneye Meclis'e ulaşamaya çalışacaklar. Meclis'in turuncu ceylan derisi koltukları onlar için insan canından kıymetli olabilir. Bizim için barış, insan canı kutsaldır. Seçim öncesi ve sonrası asla barıştan vaz geçemeyeceğiz" diye konuştu.

Artık sandığın halkın huzuruna geldiğini anlatan Demirtaş, şu açıklamayı yaptı:

“Gün döndü devran döndü. Şimdi sandık halkın huzuruna geliyor. Şimdi baktılar halk bunların ne olduğunu anladı, paniklemeye başladılar. İnanın ki hiçbir yerde halk bunların adaletine inanmıyor. Bugün her hangi biriniz adliyeye düşersiniz, davacı, davalı, yada şahit olarak içiniz rahat ediyormu? İsmi adalet ama AK Parti’nin hukuk komisyonları gibi çalışıyorlar. Kendilerinden olmayan hakim ve savcıları dağıttılar.

Çalışırken önce AK Partilimisin diye soruyorlar. Bir yerde adalet sistemi çökmüşse, işsizler başına bir şey gelirse kime sığınacaksınız. Medyayı teslim aldılar. Bunların tamamı adaletsizliktir. Bir devlette adalet duygusu ortadan kalkmışsa o devlet çökmüştür. İsmi adalet ve kalkınma partisi olan bu parti kalkınmayı hırsızlığa, rüşvetçiliğe dönüştürdü. Adaleti tabeladan ibaret bıraktı. Yalanlar, iftiralar onları kurtarmıyor. İftira, yalan kampanyalarla HDP’yi baraj altında bırakacaklar. Ellerinde kendileri savunacak bir cümle haklı meşru lafları kalmadı. Sadece, hakaret, küfür ve tehdit.”

Davutoğlu ve Erdoğan hakkında da konuşan Demirtaş, “İsmini söylemeyeyim. İsmi bende saklı, o saraydaki var ya bugün öyle tafrasına bakmayın. 7 Haziran günü sarayında korku içinde sandık sonuçlarını bekleyecek. Haklının gücünün ne olduğunu 7 Haziran’da bunlara göstereceğiz. Onların emeklilik zamanı geldi. Zaten Ahmet hoca yorulmuş. Canından bezmiş. Onu 7 Haziran’da emekli edelim gitsin evinde otursun. Ben onu düşündüğüm için söylüyorum. Garibim çalışıyor ama nafile. Kazan kaybetse de bir dert. Kazansa cumhurbaşkanı başkan olacak onu başbakanlıktan edecek. Kaybederse istifa edecek” şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR