Simone Biles mental sorunlar sebebiyle Tokyo 2020'de finalden çekildi!
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda mücadele eden ABD'li cimnastikçi Simone Biles, kendini mental olarak iyi hissetmediği için takım finalinden çekildiğini açıkladı.
SPOR , 29 Temmuz 2021 Perşembe, 08:54
Simone Biles mental sorunlar sebebiyle Tokyo 2020'de finalden çekildi!

Artistik cimnastik kadınlar takım finalinde, 13.766 puanla atlama masasında olimpiyat kariyerindeki en düşük puanı alan 24 yaşındaki ABD'li atlet, durumuna açıklık getirdi.

Salı gününün kendisi için çok stresli geçtiğini belirten Biles, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yüzde 100 orada olmanız gerekiyor, bunu yapamazsanız incinirsiniz. Titriyordum, uyuyamadım. Daha önce bir yarışma öncesinde hiç böyle hissetmemiştim. Performansımdan sonra devam etmek istemedim." diye konuştu.

Sosyal medya hesabından da paylaşımda bulunan ABD'li cimnastikçi, "Kolay bir gün değildi ya da elimden gelenin en iyisini yaptım ama atlattım. Bazen dünyanın tüm yükü omuzlarımdaymış gibi hissediyorum. Olimpiyatlar şakaya gelmez. Ailem sanal olarak benimle olabildiği için mutluyum, onlar benim için dünyalar demek." ifadelerini kullandı.

Kadınlar takım finalinde Rusya Olimpiyat Komitesi altın, müsabakalara Biles'tan yoksun devam eden ABD gümüş, Büyük Britanya ise bronz madalyanın sahibi oldu. Tokyo 2020'nin favori sporcuları arasında yer alan Biles, Rio 2016'da 4 altın ve 1 bronz, dünya şampiyonalarında 19 altın, üçer gümüş ve bronz madalya kazanmıştı.

ABD Olimpik ve Paralimpik Komite Başkanı Sarah Hirshland, "Simone kişi, takım arkadaşı ve atlet olarak bizi öyle gururlandırdın ki. Zihinsel esenliğini her şeyden önde tutma kararını alkışlıyor ve ilerde yolculuğuna yön verirken ABD Takımı topluluğunun tam desteği ve tüm kaynaklarını sunuyoruz" dedi.

Eski First Lady Michelle Obama, "Yeterince iyi miyim? Evet, iyiyim. Bu benim her gün terennüm ettiğim mantra. Seninle gurur duyuyoruz ve seni desteklemek için tezahürat yapıyoruz" diye tweetledi.

Biles'ın 3 Olimpiyat altın madalyalı eski takım arkadaşı Aly Raisman, "Elbette çok endişeleniyorum ve Simone'nin iyi olmasını umuyorum. Çok fazla baskı var ve Olimpiyat yaklaştıkça onun üzerinde ne kadar büyük baskı oluştuğunu izledim. Bu yıkıcı. Onun da kaldırabileceklerinin bir sınırı var, sonuçta sadece insan" diye konuştu.

Son dönemde depresyonla boğuştuğu için tenise 2 ay ara veren 23 yaşındaki Japon şampiyon tenisçi Naomi Osaka da Tokyo Olimpiyatı'nın meşalesini yakması sonrası erken turlarda elenmesinin ardından "Çok fazla baskı var" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR