Sinan Aygün'den rüşvet iddialarına ilişkin açıklama
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik rüşvet iddialarıyla gündeme gelen eski CHP Milletvekili Sinan Aygün ''Mansur Yavaş, 'Sinan Aygün FETÖ'cü' diyor, beni FETÖ'cülükle suçladı. 13 Kasım 2019'da aldığım beraat kararı daha yeni kesinleşti. Bana 11 sene 4 ay çektiren bir örgüt ben FETÖ'cüymüşüm. FETÖ ile iltisaklı olsam başıma bunlar gelir miydi?'' dedi.
GÜNDEM , 23 Aralık 2019 Pazartesi, 10:51
Sinan Aygün'den rüşvet iddialarına ilişkin açıklama

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik rüşvet iddialarıyla gündeme gelen eski CHP Milletvekili Sinan Aygün basın toplantısı düzenledi.

Aygün'ün açıklamalarından satır başları şöyle:

''2,5 istedik belediyeden o zaman ki belediye başkanımız bunu reddetti. Emsali 2,1'e indirdi. Hiç tartışmaya girmeyeyim diye Sayın Gökçek bunu vermeyince bu mahkeme süreci uzar ben 2,5'umu rahatlıkla alırım. Tamam dedim 2,1 dedim belediyeye 2,1 üzerinden başvurdum. Mansur Yavaş ben ona diyorum ki benden para istediler diye açıklama yapıyorum o da bana 'Sinan Aygün FETÖ'cü' diyor, beni FETÖ'cülükle suçladı. 13 Kasım 2019'da aldığım beraat kararı daha yeni kesinleşti. Bana 11 sene 4 ay çektiren bir örgüt ben FETÖ'cüymüşüm.

''FETÖ İLE İLTİSAKLI OLSAM BAŞIMA BUNLAR GELİR MİYDİ?''

Savcılığa suç duyurusunda bulunacağım arsanın yüzde 50'sine el koysunlar diyor. Yüzde 50'si benim değil ki zaten. Beni FETÖ'ye nasıl bağlamaya çalışıyor? Bunlar bana dava açtılar dediler ki burayı satın al. Diyor ki Yavaş parayı FETÖ'cülere verdi. Para yurt dışına kaçtı. Benim yurt dışında hayatımın hiçbir devresinde yurt dışına 1 lira para yollamadım gayrimenkul almadım. Acaba Londra'da kimlerin evleri var? FETÖ ile iltisaklı olsam başıma bunlar gelir miydi?

''İNŞAATIMDA SATILABİLİR ALAN 26 BİN METREKARE''

Elde ettiğim rant 950 milyon lira iddiası o rantı da 2 kuleyi de ona veriyorum burasını 550 milyona gelsin benden alsın. Çok yardımsever. Alsın ODTÜ'ye bağışlasın yurt yapsın burayı. Bu inşaat 120 metre. Eksi 7 kat yerin dibine girdik. Oraya 25 bin metre inşaat yapılamazdı 22 bin 500 metre inşaat yaptım oraya. Otoparkı da satacağımı zannediyor. Ben bundan sonra büyükşehir belediyesinden iskan alamam. Çevre Bakanlığı dahil onlar benim inşaatımı denetlesin raporumu onlar versin. İnşaatımda satılabilir alan 26 bin metrekare.

''ESKİŞEHİR YOLU ÜZERİNDE HANGİ AVM, KAMU KURUMU, İŞ YERİNİN ARKADAN GİRİŞİ VAR?''

Size soru şu Eskişehir yolu üzerinde hangi AVM kamu kurumu iş yerinin arkadan girişi var? Yol burada. Hep caddeden giriliyor. Efendim ben yolu kazanmışım. Sen vermişsin bunu belediyeden almışım.

''OKULUN MALİYETİ 6,5-7 MİLYON LİRA''

Geldik okul meselesine. Koç Kulesi'ni bitirdiğim zaman babamın hayrına okul yaptırmak istedim. Okula başladım okulun ruhsatını aldım. Sayın Melih Gökçek bu okulu bağışlamamışsın bizim vasıtamızla yapsan olur mu dedi. Protokolü iptal edelim büyükşehir belediyesine verelim dedi vali bey olur dedi. Ruhsatı Çankaya Belediyesi'nden aldık. Okulumuzu sigorta yaptırdık. Okulu mahkeme kararıyla durdurduk. Mansur Yavaş 25 milyonu okul için istedik diyor. 300 milyon para bulmaya çalışıyor çok daha para bulması lazım. 1 milyonluk okul yapıyorlar diyor. Doğrusu bu okulun maliyeti 6,5-7 milyon liradır. 7 milyon 888 bin 024 lira arsa dahil. 25 milyon nereden çıktı? Ankara'nın belediyeden çekeceği var diye düşünüyorum.''

BU ADAM BELEDİYE İÇİN MAHSURLU BİR ADAM

Yine tabi en önemli konu bu. 25 bin metrekare inşaat yapmam gerekirken 120 bin metrekare inşaat yapmışım. Fazlada 95 bin metrekare inşaat yapmışım, bunun değeri de 950 milyonmuş. Bu adam Ankara'yı yönetecek, gerçekten belediye için mahsurlu bir adam. Peki benim rantım 950 milyon lira, iddiası o. Ben rantı da ona veriyorum, arsayı da, iki tane kuleyi de ona veriyorum. Burasını 550 milyona gelsin benden alsın.

Oturduk teker teker çıkardık. Bu inşaat 120 bin metre doğru. Eksi 7 kat yerin dibine girdik biz. Yerin yedi kat altındaki otopark olan yeri rant olarak söylüyor. Burada 40 bin metrekare dediği yer otopark.

Okul devam ederken mahkeme şöyle bir karar çıkardı: "Okul yapamazsınız" diyor. Bu karara üst mahkeme de "imar plan mevzuatına, kamu yararına uygun bulunmadığı" gerekçesiyle iptal ettiler. Bizim inşaat kaldı mı bu şekilde... Durdurduk mecburen. 12.10.2018 tarihinde o zaman Belediye Başkanı Mustafa Tuna. Bir karar aldı, mahkemeler bu işi bozmaya başladılar, meclisimize gelen imar planlarından özellikle okul yapımıyla ilgili olarak MEB projelerinden okulların yapılması konusunda plan ve taahhütname alındı.

Beni belediyeye çağırdılar, Perşembe günü. Yanımda da kız kardeşim var, bir konuşalım diye. Grup odasına girdik 8 tane Meclis üyesi... "Abi ne vereceksin" Ben dedim ki, sizde hiç mi korku yok ya, bu nasıl bir soru. "Yahu burası dinleniyordur, benimle bu konuyu nasıl konuşursunuz? Benden şunu isteyin. Niye istiyorsunuz benden para? İstinafa müracaat edip etmemek için"...

Bu konuşma orada yapılıyor, dedim ki 'Bana böyle bir teklifle gelmeyin.' Gerçekten şüphelendim. CHP'nin grup odası, burası dinleniyordur. Dedim ki 'Siz ne kadar cesaretli adamlarsınız' dedim, 'Ben gidiyorum' çıktım. Belediyenin bürokratları yok. ''İmar Daire Başkanı'nı çağırın'' dedik, adam geldi Allah var. Üstüne basarak söylüyorum. Bu Mansur'dan belediyeden, Ankara'nın çekeceği var diye düşünüyorum. Mimarlar Odası yazı yazdı, buranın diyor imar planında değişiklik oldu diyor. Buranın ruhsatını iptal et ve mühürle diyor 28 Mayıs 2018, hala Mustafa Tuna zamanı.

Belediye yazı yazıyor, herhangi bir karar bulunamadı, ruhsatın iptali için bir işlem edemeyiz diyor. 5 Temmuz 2018'de. Yine Mimarlar Odası'na Mansur Yavaş'ın olduğu zaman 28.11.2019'da. Mimarlar Odası'na bir yazı yazıyor. Yazıda şunu diyorlar, siz bize dilekçe verdiniz, biz bunu inceledik, gerekeni yaptık. Diyor ki, senin talebini yapamayız, mühürleyemeyiz diyor. Sonra mühürlüyor.

Mimarlar Odası'ndan daha önce Şehir Plancıları Odası bize dava açıyor 2018'de. Şehir Plancı Odası diyor ki, buranın ruhsatını iptal et, inşaatını mühürle diyor. 7'inci İdare mahkemesi diyor ki, "Senin bunları isteme hakkın yok, ehliyetin yok." Böyle bir karar veriyor, reddediyor, burayı mühürleyemem diyor. Garabete bakın siz. Akabinde şehir plancıları odası burayı üst mahkemeye götürüyor. İstinaf da diyor ki, şehir plancıları odasına "Evet burada senin böyle bir hakkın yok" diyor. Ama akabinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi ruhsatın iptali için dava açıyor. Bu sefer diyor ki, Mimarlar Odası dava açabilir.. Böyle bir karar çıkıyor ve bu inşaat mühürlenebilir. İşte sorun bu. Biz de diyoruz ki, biz istinafa götürdük, davayı kazandık. Bunu da istinafa götür diyoruz. "Götürmem" diyor.

Ben Mansur Yavaş'ın özel kalemine dilekçe veriyorum. Bak diyorum, siz bu davayı kaybederseniz ben kaybetmiyorum. Çok büyük tazminat ödersiniz, bedel ödersiniz. Bu parayı belediyeden alırım ben" Çünkü yanlış bir iş yapmadım. 16,00'da verdim, 16,57'de istinafa başvurdular.

"ABİ NE VERECEKSİN?"

Beni belediyeye çağırdılar perşembe günü. Grup odasına girdik, 8 meclis üyesinden 2'si 'abi ne vereceksin?' dediler. Burası dinleniyordur, benimle bu konuyu nasıl konuşuyorsunuz? Bu konuşma yapılıyor. Bana böyle bir teklifle gelmeyin diyorum. Burayı dinliyorlardır, CHP'nin grup odası burası, yüzlerine de dedim. Ne kadar cesaretli adamlarsınız dedim.''

YAVAŞ'TAN SUÇ DUYURUSU

Ankara'daki rüşvet tartışmasında Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'tan kendisini rüşvet istemekle suçlayan eski CHP Milletvekili Sinan Aygün hakkında FETÖ'ye yardım iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçeyle Aygün hakkında "Terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna muhalefet ve terör örgütüne yardım etmek" nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

MAL VARLIĞINA TEDBİR TALEBİ

Dilekçede Aygün hakkında kamu davası açılması talep edildi. "Soruşturma sonucunun etkilenmemesi üzere Aygün'ün terörizm finansmanında kullandığı değerlendirilen mal varlığı üzerinde tedbir alınmasını da talep ediyoruz" denildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR