Telekulakta gereken yapılacak
İngiltere'de 2009'daki G20 zirvesinde bütün katılımcılarla birlikte Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de dinlendiği yönündeki haberlere ilk tepki geldi. Şimşek, "Dışişleri ile temas halindeyiz" dedi.
GÜNDEM , 17 Haziran 2013 Pazartesi, 13:13
Telekulakta gereken yapılacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İngiliz gazetesi The Guardian’ın iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Dışişleri ile temas halindeyiz. Konuyu araştırıyorlar. Bu iddialar doğru çıkarsa en sert şekilde kınanacak ve gereken yapılacaktır" dedi.

İngiliz Guardian gazetesi, 2009 yılında yapılan G20 zirvesinde, aralarında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de bulunduğu bütün katılımcıların telefon ve maillerinin, İngiliz istihbarat örgütü "Devlet İletişim Birimi" tarafından izlendiğini yazmıştı.

Guardian'ın haberinde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le birlikte beraberindeki 15 kişilik heyet de zirve boyunca operasyonun hedefindeydi.

Gazete, izleme takibine ilişkin şu bilgileri aktarmıştı:

- Zirveye katılanların kullanacağı internet kafeleri oluşturuldu. Kafedeki bilgisayarlara özel programlar yüklenerek,mailler ve yazışmalar takip edildi.

- Katılımcıların kullandığı akıllı telefonların güvenliği geçilerek, görüşme ve mail trafikleri izlendi.

- 45 analiz uzmanı, zirveye katılanların görüşmelerini ve maillerini "canlı" olarak takip etti. Bu bilgiler İngiliz bakanlara verildi.

Haberde, Rus lider Medyedev'in Moskova ile görüşmelerinin de zirve sırasında takip edildiği belirtildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR