Tepkiler dinmek bilmiyor
Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara destek vermek amacıyla Kızılay Meydanı’nda toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Adana'da ellerinde Türk bayraklarıyla hükümet aleyhine slogan atan göstericileri polis tazyikli su ile dağıttırken, İzmir'de de polis müdahaleye başladı.
GÜNDEM , 02 Haziran 2013 Pazar, 20:33
Tepkiler dinmek bilmiyor

Ankara’da 2 gündür aralıksız süren eylemler bugün de Kızılay Meydanı’nda yapılan gösterilerle devam ediyor. Öğlen saatlerinden itibaren Ankara’nın çeşitli bölgelerinden gelen direnişçiler Güvenpark ve Kızılay Meydanı’nda Gezi Parkı’nda yaşananları protesto etmek için toplanırken, polis eylemci gruba gaz bombaları ile müdahale etti. Kızılay Meydanı olaylar nedeniyle trafiğe kapatılırken, Güvenpark’tan hareketle Başbakanlık binasına geçmek isteyen eylemci grup polis tarafından engellendi.

Bir eylemcinin elindeki Türk bayrağını toplumsal olaylara müdahale aracına (TOMA) asma isteğini, çevik kuvvet polisleri yerine getirdi. Polisin Türk bayrağını TOMA'ya asması gruptakilerce alkışlandı. Protestocuların Kızılay Meydanı çevresindeki izinsiz gösterileri sürüyor. Bu arada, dünkü olaylarda gözaltına alınanlar arasında olan gazeteci Erhan Karadağ serbest bırakıldı.p>

Binlerce eylemcinin katıldığı gösterilerde, eylemciler barikatlar kurarak polisleri engellerken, polisler de TOMA’lar ve gaz bombaları ile eylemcilere müdahale ediyor. Vücutlarına gaz bombası ve plastik mermi isabet eden ve aşırı gaz kullanılması sonucu fenalaşan çok sayıda yaralı hastanelere kaldırıldı.

EYLEME İSTİKLAL MARŞI MOLASI

Ankara’da Kızılay Meydanı çevresinde birçok noktada olaylar devam ediyor. Bazı gruplar Atatürk Bulvarı’na barikat kurarak Başbakanlık çevresinde konuşlanan polis ekipleri ile çatışıyor. Taş atan göstericilere polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ediyor. Milli müdafaa caddesinde ise polisle çatışan Türk bayraklı bir grup, tekrar toplanarak İstiklal Marşı okudu. Marş sırasında polis ekipleri de hazır ola geçti. Marşın ardından polis göstericilere tekrar müdahale etti. Türk bayraklı gruba müdahale eden TOMA aracının üzerine asılan bayrak ise dikkatlerden kaçmadı.


ANKARA'DA BİLANÇO AĞIR

Ankara Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada ise, dün Kızılay Meydanı ve Güvenpark’taki eylem sonrası ortaya çıkan bilançonun ağır olduğu dile getirilerek, polis tarafından kullanılan biber gazının çok sayıda eylemciyi yaraladığı bildirildi. Yapılan açıklamada yaralılara ilişkin bilgiler şu şekilde açıklandı: “Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi 12 yaralı, Numune Hastanesi 30 yaralı, İbni Sina Hastanesi 25 yaralı, Ankara Hastanesi 7 yaralı, Hacettepe Hastanesi 25 yaralı, Çağ Hastanesi 70 yaralı, Bayındır Kavaklıdere Hastanesi 2 yaralı, Medicana Hastanesi 30 yaralı polis 1 yaralı gösterici, Akay Hastanesi 105 yaralı ve acil müdahale revirlerine 100’ü aşkın yaralı sevk edildi. Ankara’daki dünkü bilanço en az 414 yaralı 15’i ağır.”

ADANA'DA GEZİ PARKI GERGİNLİĞİ

Adana'nın merkez Çukurova İlçesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişi, İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı olaylarında polisin sert müdahalesini protesto etti.

Ellerinde Türk bayraklarıyla hükümet aleyhine slogan atan göstericileri polis tazyikli su ile dağıttı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dün akşamki olaylarda 23 polisin yaralandığını, 31 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bugün saat 12.00 sıralarında Güzelyalı Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Gökkuşağı kavşağında bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, yolu trafiğe kapatıp, hükümet aleyhine sloganlar attı. Çevredeki apartmanlarda oturanlar da balkonlara çıkıp, tencere ve tavaları birbirine vurarak ve alkışlayarak eyleme destek verdi.

Kent merkezine doğru yürüyüşe geçen grup, İller Bankası kavşağına yaklaştığında, TOMA aracından dağılmaları için anons yapıldı. Bir polis amiri, "Türk Bayraklı gruba müdahale etmek istiyoruz. Aranızdaki provokatörlerin oyununa gelmeyin. Eyleme son verip, dağılın" diye çağrıda bulundu. Bunun üzerine gruptan bazı kişiler, yolun kenarından aldıkları taşları ve turunç ağaçlarından kopardıkları turunçları polislere fırlattı. İki TOMA aracı, grubun üzerine ilerleyip, tazyikli su sıktı. Polisin müdahalesiyle göstericiler ara sokaklara dağıldı. Balkonlardaki vatandaşlar da Türk bayrakları açıp, tencere ve tavaları birbirine çarparak tepkilerini sürdürdü.

İZMİR'DE POLİS MÜDAHALESİ

İzmir’de, Taksim’deki Gezi parkı eylemlerine destek veren yaklaşık 5 bin kişi Alsancak’taki Gündoğdu Meydanı’nda toplandı. Bu gruptan, kentteki spor kulüplerinin taraftarlarının ağırlıkta olduğu yaklaşık bin kişi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yapıp, ’Hükümet istifa’, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ’Her yer Taksim her yer direniş’, ’Tayyip istifa’ sloganları atarak, tekrar meydana döndü. Türkiye Gençlik Birliği üyeleri ile bazı vatandaşların da destek verdiği bu grup, daha sonra tekrar Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yöneldi. Caddeyi geçen grup, Talatpaşa Bulvarı’ndaki trafiği durdurdu. Bu sırada trafikteki İzmirliler de araçlarından inip alkışlayarak ve kornalara basarak göstericilere destek verdi. Topluluk daha sonra Şair Eşref Bulvarı’nda da kısa süreliğine yoldaki trafiği durdurdu.

İlerleyen grup, Basmane Meydanı’na ulaştığında Ak Parti Konak ilçe binasına birkaç kişi taş atmaya başladı. Çevik Kuvvet polisi bu kesimde gruba biber gazıyla müdahale etti. Basmane Meydanı’nda gerginlik sürerken, göstericilerin büyük bölümü ise Gündoğdu Meydanı’nda eylemlerini sürdürdü.


GÖZALTINDAKİLERE GÖNÜLLÜ AVUKAT DESTEĞİ

İzmir’de yapılan eylemlerde gözaltına alınanlardan 23’ünün yaşının, 18’in altında olduğu belirtildi. Gözaltındakilerin savunma hakkı için İzmir Barosu bünyesinde gönüllü avukatlardan hukuk birimi oluşturuldu. Çoğunluğu CHP’lilerden oluşan gönüllü avukatlardan Cihan Türsen, "Avukatsız savunma olmaz. İfadelerin alınması sırasında avukat şart. İfadelerin alınması uzun sürebilir, aileler de tedirgin bir bekleyiş içinde. Avukatlar destek vermek için gönüllü oldu" dedi.

ERZURUM BUGÜN OLAYSIZ DAĞILDI

Erzurum’da üniversite öğrencileri ayranlı Gezi Parkı protestosunda bulundu. İstanbul Taksim’de başlayan Gezi Parkı protestoları Türkiye’nin birçok ilinde baş gösterirken Erzurum’da da bir grup üniversite öğrencisi dahil oldu. Havuzbaşı Atatürk Anıtı önünde toplanan öğrenciler, pankartlar açıp, ayran içerek protesto da bulundular. Uzun süre oturma eylemi yaptıktan sonra türküler söyleyen öğrenciler, protestoyu ayran içerek sonlandırdılar.

Öte yandan Erzurum’da dün Gezi Parkı protestosunda bine yakın öğrenci grubuna polis panzerlerden boyalı su sıkıp ardından jopla müdahalede bulunmuş 48 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 48 öğrenci bugün sorgularının tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.


Antalya'da da Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protestolar sürerken, AK Parti İl Başkanlığı önünde polisle göstericiler, yine karşı karşıya geldi. Yaklaşık 300 gösterici, saat 17.00 sıralarında AK Parti İl Başkanlığı’nın bulunduğu Gazi Bulvarı’nda toplandı. Bulvar üzerinde önlem alan polis, göstericileri il binasına yaklaştırmadı.

Bu sırada göstericiler, yol kenarlarındaki oturma gruplarını söküp cadde üzerine taşıyarak barikat kurdu. Ardından barikattaki malzemeleri ateşe veren göstericiler, polise de taş, şişe, kalem pil attı. Bunun üzerine polis, TOMA’lardan basınçlı su ve gaz bombalarıyla gruba karşılık verdi. Gazın etkisiyle ara sokaklara kaçan göstericiler, zaman zaman Gazi Bulvarı’na çıkarak taş atmayı sürdürdü.  

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR