'"The Misfits" filmi iki ülkeyi karşı karşıya getirdi
Katar merkezli Al Jazeera televizyonu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Katar'ı kötü göstermek ve terörle ilişkilendirmek için yapımcısı olduğu "The Misfits" Hollywood filminin senaryosunu değiştirdiğini açıkladı
DÜNYA , 03 Ağustos 2021 Salı, 14:11
'"The Misfits" filmi iki ülkeyi karşı karşıya getirdi

Al Jazeera televizyonunda yayımlanan "Ma Hafiye Azam" isimli programda yayınlanan son bölümünde BAE merkezli "Film Gate Production" ortaklığında çekilen Hollywood yapımı "The Misfits" filmi ele alındı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Katar'ı teröristlere destek veren bir ülke olarak göstermek için bir Hollywood filminin senaryosunu değiştirdiğini ortaya koydu. Söz konusu "The Misfits" filminin uluslararası film şirketi Highland Film Group ve Paramount Pictures ile BAE merkezli FilmGate Production ortaklığında çekildiği belirtildi.

Tamamı BAE'nin başkenti Abu Dabi'de çekilen ve Orta Doğu'daki terörle mücadele olaylarının konu alındığı filmde, BAE'li yapım ekibinin, filmin yapım ekibini ikna ettiği; senaryoyu kurgusal bir hikayeden gerçek hayattaki isimlerle ilişkilendirerek Katar aleyhinde siyasi bir bağlama taşıdığı ifade edildi.

Katar'dan "Cezaristan" olarak bahsedilen ve Katarlıların terör örgütlerine destek veren bir halk gibi gösterildiği filmde, eski Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de şiddeti teşvik eden bir isim olarak yansıtıldığı belirtildi. Al Jazeera televizyonuna göre, Haziran ayında ABD'de yayınlanan "The Misfits" filminde Katar'ın isimi en az 15 kez geçti.

Filmin, BAE ordusunun desteği ve BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnun bin Zayid tarafından yönetilen bir şirketin finansmanıyla çekildiği kaydedildi.

BAE makamlarından ya da filmin yapım şirketinden ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Filmin senaryosu, ABD hapishanesinden kaçan Richard Pace adlı bir hırsızın hikayesini anlatıyor. Filmde Pierce Brosnan tarafından canlandırılan Richard Pace karakterinin yüksek güvenlikli ABD hapishanesinden kaçarak dünyanın en güvenli tesislerinden birinden büyük miktarda para çaldığı anlatılıyor.

Al Jazeera, filimde Mısırlı Katar'da yaşayan eski Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi'nin de şiddeti ve terörizmi teşvik eden bir isim olarak yansıttığına dikkat çekti. Filmde, Katar'daki "Emadi Hastanesi", Katar "Lekhwiya" polis gücü ve Al Jazeera kanalı dahil olmak üzere bazı Katarlı kuruluşların ve kişilerin gerçek adları kullanıldı.

Katar'dan "Jazeeristan" olarak bahsedilen filmde, Katar halkının terör örgütlerini desteklemekle suçlandığı belirtildi. Buna karşılık filmde BAE'li paralı askerlerin "kahramanlaştırıldığı" kaydedildi. Al Jazeera, ayrıca filmin BAE'de çekilmiş olmasına rağmen, Katar'da çekilmiş gibi kurgulandığı da kaydetti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR