Ticaret Bakanlığı'ndan koronavirüs tedbiri: Artık izne bağlı!
Ticaret Bakanlığı ihracı kayda bağlı ürünlere ilişkin tebliğ yayımladı. Koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç duyulabilecek olan etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksit, meltblown kumaşının (maske kumaşı) ihracı izne tabi olduğu belirtildi.
EKONOMİ , 18 Mart 2020 Çarşamba, 08:22
Ticaret Bakanlığı'ndan koronavirüs tedbiri: Artık izne bağlı!

Etil alkol, kolonya, dezenfektan, hidrojen peroksit ve yalnız meltblown kumaş İhracı Kayda Bağlı Mallar Listesine eklendi.

Ticaret Bakanlığı'nın konu ile ilgili Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu mallara ilişkin gümrük beyannameleri, ilgili İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğince, Ticaret Bakanlığının (İhracat Genel Müdürlüğü) ön onayının alınmasını müteakip kayda alınacak.

Bu maddeyi ihdas eden Tebliğ hükümleri, bu maddenin yayımı tarihi (bu tarih hariç) öncesinde gümrük beyannamesi İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine onaylatılmış olan mallara uygulanmayacak.

Ticaret Bakanlığı (İhracat Genel Müdürlüğü) bu maddeyi ihdas eden Tebliğ hükümlerine istinaden uygulama usul ve esaslarını belirlemeye, gerekli muafiyet ve istisnaları tanımlamaya, izin ve talimat vermeye, özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırmaya, uygulamada ortaya çıkacak ihtilafları idari yoldan çözümlemeye yetkili olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR