Türk malı Formula aracı basına tanıtıldı
Uludağ Üniversitesi (UÜ) öğrencileri, yüzde 60'ı yerli tasarım olan Formula 1 aracı ile 11-15 Temmuz tarihleri arasında İngiltere'nin meşhur Silverstone Pisti'nde yarışacak.
BURSA , 03 Temmuz 2012 Salı, 16:36
Türk malı Formula aracı basına tanıtıldı
The Society of Automotive Engineers organizasyonunda, 1981 yılından bu yana mühendislik öğrencilerinin Formula tipi yarış araçları üreterek katıldıkları uluslararası mühendislik yarışmasına Bursa'nın Formula aracı da katılıyor. Yaklaşık 200 üniversite takımının katıldığı 'Formula Student' isimli yarışmaya hazırlanan 'Uludag Racing' takımı öğrencileri, Silverstone Pisti'ne çıkaracakları Formula aracını tanıtı. Öğrenciler, 11-15 Temmuz tarihleri arasında İngiltere'de düzenlenecek olan yarışmaya ilk katılan Türk ekip olacak.

Makine, elektronik, endüstri ve otomotiv bölümü öğrencilerinden oluşan ekip tarafından 2 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkan araç, görüntüsü ve özellikleriyle Türk mühendislerinin neleri başarabileceğini gösterdi. 2010 yılında aracı tasarlayarak yola çıktıklarını söyleyen takım lideri İlhan Yunus, "Uzun ve zorlu sürecin altından kalkarak Türk öğrencilerin tasarımı olan bir Formula aracı oluşturduk. Bu çok gurur verici. Temmuz ayında Silverstone'da bu aracımızı yarıştıracağız. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz" dedi.

"YERLİ FORMULA ARACIMIZI ÜRETTİK"
Honda 600 CC içten yanmalı 4 silindirli motorun bulunduğu Formula aracının 118 beygir gücünde olduğunu dile getiren Yunus, "Aracımız 0'dan 100 kilometreye 3,4 saniyede çıkıyor. Gerçekten kullanılması zevkli ama tehlikeli. Güvenlik tedbiri alarak sürücümüzü korucarak bir araç tasarladık. 30 bin dolara mal olan araç için çalıştık. Bazı parçaların yurt dışından gelmesi gerekiyordu. Biz de bunların bazılarını kendimiz ürettik. Aracın yerlilik oranı yüzde 60" diye konuştu.

TÜRK ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI
Türkiye'yi İngiltere'de en iyi şekilde temsil edeceklerini dile getiren Yunus, "Burada önemli olan tasarım. Motoru dışarıdan getirdik ama biz seçtik. Dünya üzerindeki bütün markalar bu şekilde tasarım yapıyor. Türk mühendislerince yapılan 'UR 01' isimli ilk aracımız, saatte azami 280 kilometre hız yapıyor" dedi.
İngiltere'deki yarışmada Formula aracının pilotluğunu yapacak olan Ceyhan Kibar, Silverstone Pisti'nde yarışmanın kendisi için çok büyük onur olacağını söyledi.
Uludağ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Abdülvahap Yiğit ise, Formula aracının yapılmasının zor olduğunu belirterek, "Bu araçlarımız yarışta başarı olacaktır. Ülkemizi, şehrimizi ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz" dedi.
Konuşmaların ardından Formula aracına binerek basın mensuplarına poz veren Ceyhan Kibar, kısa bir test sürüşü yaptı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR