Türk Telekom'dan yeni sağlık uygulaması
Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, insan odaklı yaklaşımıyla sağlıkta da dijitalleşmeye yönelik teknolojiler geliştiren Türk Telekom, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile LIGHT mobil uygulamasını hayata geçirdi.
SAĞLIK , 17 Şubat 2021 Çarşamba, 09:46
Türk Telekom'dan yeni sağlık uygulaması

Projeye, hastanenin uzman kardiyologları tarafından belirlenen kalp ve damar hastalıkları yönünden yüksek riskte 540 hasta katıldı. "LIGHT" uygulaması üzerinden 1 yıl boyunca yakından takip edilen hasta grubunda, takip edilmeyen gruba kıyasla hastalık risklerinde anlamlı bir düşüş gözlemlendi. Araştırmanın sonuçları sağlık dergisi olan Atherosclerosis'de yayımlandı.

Açıklamada konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Türk Telekom Strateji, Planlama ve Dijital Genel Müdür Yardımcısı Barış Karakullukçu, ''Sağlıkta dijitalleşmeye yönelik teknolojiler geliştirmeye önem veriyoruz. Sağlıkta esas olan 'önleyici' uygulamalardır. Biz de Türk Telekom olarak sağlık konusundaki dijitalleşme yatırımlarımız için bu bakış açısıyla hareket ettik. Bu çalışma ile 'önleyici hekimlik' konusunda önemli bir iş birliğine imza attık. Biz teknolojimizi ortaya koyarken, iş birliği yaptığımız Türkiye'nin önde gelen hastanelerinden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin kıymetli doktorları da bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Uygulamanın kullanılmasını sağlayarak hasta takibi yaptılar. Çalışmaya, hastanenin uzman kardiyologları tarafından belirlenen kalp ve damar hastalıkları yönünden yüksek riskte 540 hasta katıldı. Hastalara, adım sayar, tansiyon aleti tartı ve mobil cihazlardan oluşan bir kit verdik. Hastalar, Türk Telekom'un sağladığı 'LIGHT' Uzaktan Hasta Takip çözümü ile mobil uygulama üzerinden takip edildi. Günlük adım sayıları, kilo, diyet ve tansiyon verileri mobil telefon kullanılarak sürekli güncellendi'' şeklinde konuştu.

Uygulamanın önleyici hekimliğin değerini gösterdiğini ifade eden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Araştırma Hastanesi'nden Proje Eş Koordinatörü Doç. Dr. Mert İlker Hayıroğlu, ''Kişiler genelde hastalık belirtileri gösterdikleri ya da ciddi anlamda şikayetleri sıklaştığında doktorlarla yüz yüze gelir. Önleyici hekimlik bu anlamda ortaya çıkabilecek hastalıklara önceden tıbbi müdahale ve telkin yollarının kullanılmasıdır. Bu çalışmada da özellikle kalp ve damar hastalıkları yönünden risk grubunda olan hastaları seçtik. Hastalık risklerinin uzaktan takip edilmesiyle doktorların hasta verilerine hakimiyeti sağlanmış oldu'' açıklamalarında bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR