UEDAŞ'tan leyleklere özel yuva
Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren UEDAŞ, elektrik tellerini mesken tutan göçmen kuşların güzergahlarında bulunan elektrik hatlarını yalıtkan malzeme ile kaplayarak kuş çarpılmalarını önemli oranda önledi.
BURSA , 27 Ağustos 2015 Perşembe, 09:54
UEDAŞ'tan leyleklere özel yuva
Aynı zamanda direk ve trafoların üzerine Leylek Yuva Platformları kurarak sevimli misafirlerine ev sahipliği yapan firma, aynı zamanda kuş kazaları sonucu oluşan elektrik kesintilerini de azalttı. 

Sosyal sorumlulukların bilicinde olduğu kadar doğaya sevgi ve saygısından da taviz vermeyen UEDAŞ, çalışmalarını da bu bilinçle sürdürüyor. Uludağ Elektrik Dağıtım Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Her yıl elektrik çarpması sonucu sayıları giderek azalan leylek neslinin korunması için, hizmet bölgemizdeki elektrik tellerine yalıtım yaparak leyleklerin göç güzergahları üzerinde bulunan elektrik direklerine özel yuvalar monte ediyoruz. Sevimli misafirlerimizi korumak amacıyla yapılan bu özel yuvalar sayesinde çarpılmadan kaynaklı kuş ölümlerini de önemli ölçüde önledik.” denildi.

Açıklamada; “Yapılan çalışmalarda öncelikle göç güzergahı olan Manyas, Karaoğlan, Ayazköy, Uluabat, Yenikaraağaç, Yamanlı, Eceabat, Yenişehir gibi yerlerde bulunan elektrik direklerine platform yuvalar yerleştirdik. Ayrıca orta gerilim ve alçak gerilim tellerinin yuvaya yakın bölümleri izole edilerek, direk başlarına iletkenliği önleyici askı izolatörler geçirilerek leyleklerin elektrik tellerine çarparak akıma kapılmalarını önlüyoruz. Yenilenmeyen şebekelerde ise göç esnasında leyleklerin zarar görmemesi için elektrikler belli bir müddet kesiliyor. Yeni yapılan tüm yatırımlarımızda da canlıların yaşamına saygı duyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerine yer verildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR