Üniversitede yetiştirilen mantarların kilosu binlerce lirayı buluyor
Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi'nde laboratuvar ortamında seralarda yetiştirilen Kültür, İstiridye, Şitaki ve Reishi mantarları fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle Reishi mantarına ilgi büyükken, mantarların kilosu 20 bin ile 4 bin arasında değişiyor.
YAŞAM , 25 Şubat 2021 Perşembe, 09:37
Üniversitede yetiştirilen mantarların kilosu binlerce lirayı buluyor

Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi'nde Kültür, İstiridye, Şitaki ve Reishi mantarları konusunda kültürleştirme çalışması yapılarak sera ortamında yetişmeleri sağlandı. Bu sayede mantarlar hem yemeklerde hem de tıbbi alanlarda kullanılabiliyor. Mantarların kilosu 20 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor. Açılan mantar yetiştiriciliği kursları sayesinde mantar yetiştirmek isteyenlere eğitim veriliyor.

"FİYATLAR DAHA DA ARTABİLİR"

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, AR-GE çalışmaları yaptıklarını, mantarları laboratuvar ortamında ürettiklerini belirterek, "Biz laboratuvarlarımızda her türlü mantarın AR-GE çalışmasını yapıyoruz. Aynı zamanda bunların kompost hazırlanması, tohumlama çalışmalarını da yapıyoruz. Tıbbi mantarlar içinde en popüler olanı 'Reishi mantarı'. Uzak Doğu'da bilinen, ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşan bir mantardır. Yemeklik olarak uygun değil, sert ve odunsu bir yapısı var. Ayrıca, suyu da yapılıp tıbbi amaçlarla kullanılıyor. Çayı yapılıp içilebiliyor, kahvelere konulabiliyor. Pazarı bulunursa toptan satış fiyatları 500 lira ile bin lira arasında değişiyor. Perakende satış fiyatları 3-4 bin liraları geçiyor. Son ürün haline getirildiğinde fiyatların daha da artması mümkün" dedi.

VATANDAŞLARA EK GELİR İMKANI

Mantarların yetiştirilmesi için özel bazı şartlar gerektiğini ifade eden Kaya, "Bu konuda eğitim alınmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Mantarlar normal bitki gibi yetişmiyor. Farklı organizmalar ve farklı koşullar istiyorlar. İklimlendirmelerinin iyi yapılması, antiseptik olarak iyi ayarlanması gerekir. Farklı mantar türlerinin farklı iklim ve çevre istekleri vardır. Bunun için biz, bu tıbbi mantarlar ve ticari yemeklik mantarlarla ilgili AR-GE çalışmalarını yapıp, tamamladıktan sonra vatandaşlarımızın eğitimlerini de yapıyoruz. Bu maksatla uygulamalı yapılabilsin diye küçük gruplara önce online, sonra uygulamalı mantar yetiştirme eğitimleri veriyoruz. Böylelikle laboratuvar ortamında elde ettiğimiz bilgileri, vatandaşlarımıza aktararak, onlara ek gelir imkanını sunuyoruz" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR