Ünlü stratejist Dolar'ın düşüşünün sebebini açıkladı!
Liranın, dolar karşısındaki artışı bugün de devam etti ve dolar/TL gün içinde 5,30 kritik seviyesini de kırarak 5,2759 seviyesine kadar geriledi. Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys yaptığı değerlendirmede "Yerel faktörler TL'ye önemli destek sağladı" dedi.
EKONOMİ , 22 Kasım 2018 Perşembe, 17:26
Ünlü stratejist Dolar'ın düşüşünün sebebini açıkladı!

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys Bloomberg HT'de yaptığı açıklamada, gelişen piyasalarda iyileşme işaretleri olduğunu, Güney Afrika randı ve Türk Lirası'nın bu dönemde en iyi performans gösteren para birimleri olduğunu söyledi. Matys "Gelişen ülke varlıkları ABD hisselerinde son dönemdeki satışlara dirençli olduğunu kanıtladı" diye konuştu.

"YEREL FAKTÖRLER TL'YE ÖNEMLİ DESTEK SAĞLADI"

Türk Lirası'nın değer kazanmasında iç faktörlerin önemli olduğunu vurgulayan Matys "Sıkı para politikası ve maliye politikaları var, ABD ile diplomatik ilişkilerde iyileşme oldu. Yani yerel faktörler TL'ye önemli destek sağladı" yorumunu yaptı.

"DOLAR HAFTAYI 5,28'İN ALTINDA KAPATIRSA DAHA FAZLA DÜŞÜŞ GÖRÜLEBİLİR"

Dolar/TLbu haftayı 5,28'in altında kapatırsa daha fazla düşüş görülebileceğini kaydeden Matys "Daha fazla düşüş için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ekonomik reformlar yapması gerekir" ifadesini kullandı.

Matys ekonominin güçlenmesi için cari açıkta düzelme, enflasyonda düşüş ve gıda enflasyonu konusunda atılması gereken adımlar olduğunu vurguladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR