Uzmanlar, ekonomide yeni yol haritasını yorumladı
Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Programını açıklıyor. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Kadir Tuna, ekonomideki yeni yol haritasını değerlendirdi. Tuna, YEP'in 3 temel amacını tek tek sıraladı.
EKONOMİ , 29 Eylül 2020 Salı, 11:57
Uzmanlar, ekonomide yeni yol haritasını yorumladı

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Kadir Tuna, ekonomideki yeni yol haritası için şu ifadeleri kullandı:

Yeni programın temel hedefi koronavirüs sonrası ortaya çıkan yeni normali iyi yönetmek.. YEP'in 3 temel amacı var:

1. İş gücü piyasasının desteklenmesi

2. Hanehalkına ve işletmelere yeterli likiditeyi desteklemek

3. Temel sektörlerin faaliyetlerini sürdürmesini sağlamak.

Öte yandan Covid-19 sürecinde 494 milyar lira destek sağlandı. Yeni dengelenme olarak ifade edilen hedef makro ekonomik denge ve finansal istikrarın sürdürülmesi. Yeni normal kapsamında hizmetlerin geliştirilmesi amaçlanmakta. Yeni ekonomi ile ihracata dayalı katma değerli üretim hedefleniyor.

2020 büyüme tahmini 0;3 olarak 2021 ise 5,8 olarak açıklandı. Temel hedef iş gücü piyasasında istihdamın artırılması. Meslek edindirme uyum programları devreye sokulacak. Fiyat istikrarının sürdürülmesi için her türlü tedbirler alınacak. Gıda fiyatlarında ek tedbirler alınacak. Tarım alanında da verimlilik hedefleniyor. Kamu, özel sektörün çekingenlik gösterdiği tüm alanlara yatırım yapacak. Sağlık, eğitim ,sulama üniversite gibi alanlara yatırım yapılacak. Kayıt dışı ekonominin azaltılması hedefleniyor. Eximbank'ın rolü daha da güçlendirilecek. İhracatçı sayısı artırılacak. E-ihracat için yatırımlar devam edecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR