Verilen sözlerin takipçisi olacağız
Başbakan Erdoğan, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesine ilişkin, "Filistin'in hakkını savunmak noktasında üzerimize düşeni yaptık. Verilen bu sözlerin takipçisi olacağız" dedi.
GÜNDEM , 24 Mart 2013 Pazar, 10:08
Verilen sözlerin takipçisi olacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışı için Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir'e giderken gazetecilerin İsrail'in Mavi Marmara Baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilemesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Mavi Marmara Gemisi'nde hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenecek tazminatlarla ilgili anlaşmanın nasıl yapılacağı sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kendilerine şunu söylüyorduk: Burada eğer 'apology' kelimesini kullanmazsanız, bu bizim için gerçekçi değildir. Yani özür, özür dileme ifadesini kullanmanız gerekir dedik. Birçok şeyden sonra bu sağlandı.

Üç başlığımız var demiştik, bir özür dilenecek, iki şehitlerimizin ailelerine tazminat ödenecek, üç Filistin'e olan ambargo kaldırılacak. Daha sonra özür ve tazminat kabul edilmişti, ama ambargo kabul edilmemişti. Bu süreçte ambargoyla ilgili de yasağı kaldırdılar."

Mayıs'ta ABD'ye gidecek

Bir gazetecinin sorusu üzerine mayıs ayının ilk yarısında ABD'ye ziyarette bulunacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, İsrail'e atanacak büyükelçinin isminin belirlenip belirlenmediği sorusuna da ''İsrail'den geri çekilen büyükelçimiz şu anda başka bir ülkede görevde. Büyükelçilerin atamaları anlık değil, hemen böyle bir haftada yapılacak şeyler değil'' dedi.

Görüşme talebi Amerika'dan geldi

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Bu sürece Sayın Obama'nın dahil olmasını siz mi talep ettiniz" sorusunu da "Görüşme talebi Amerika'dan geldi" şeklinde cevap verdi.

Mavi Marmara baskınıyla ilgili davalar

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin Türkiye'nin Mavi Marmara baskınıyla ilgili davalardan vazgeçtiği yönünde haberler olduğunu'' yönündeki ifadeleri üzerine ''Bu süreç içerisinde uygulamaları görelim, uygulamalar sağlıklı yürüdükten sonra bu uygulamalara yine olumlu katkı sağlamayı arzu ederiz. Yeter ki süreç olumlu yürüsün, olumlu yürüdükten sonra biz taş koymayı arzu etmeyiz'' diye konuştu.

Verilen sözlerin takipçisi olacağız

Eskişehir Garı'nda Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Treni'nin hizmete alım törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ise ''Elbette bu adımlar Mavi Marmara'da katledilen 9 şehidimizi geri getirmeyecek. Ancak gerek şehitlerimizin hatırasına ve ailelerinin haklarına sahip çıkmak gerek Filistin'in hakkını savunmak noktasında biz üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, "İsrail tarafından verilen bu sözlerin takipçisi olacağız. Bölgede barışın tesis edilmesi için bir normalleşme sürecinin adımlarının atılabileceğinin bu gerekçelere dayandığını, bu şekilde ifade etmiş oldum'' ifadelerini kullandı.

Bu cemreler çözüm sürecinin de cemreleri olsun

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''İlkbaharın bu ilk günlerinde Türkiye'nin 81 vilayetinde umutlar yeşerdi. Güneş toprağı ısıtırken yüreklerimizi ısıttı. Evet, cemreleri gördük. İnşallah bu cemreler çözüm sürecinin de cemreleri olsun, analar ağlamasın, anaların o gözlerindeki umut ışıkları dinmesin. Bu umudun köreltilmesine, çiçeklerin, filizlerin kopartılmasına, baharın kışa çevrilmesine müsaade etmeyelim. Kıştan başka mevsim tanımayanlara, karanlığı bir yaşam tarzı olarak seçenlere, ışıktan korkanlara ne olur fırsat vermeyin''

Erdoğan, ''Bu ay içerisinde, nisan ayı içerisinde benim bir Gazze ziyaretim olabilir. Temennim odur ki bu sürece aklıselim hakim olsun'' dedi.

Hak yerini buldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Stadı'nda düzenlenen, ''Eskişehir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti'' programında yaptığı konuşmada da Mavi Marmara gemisinin Gazze'ye sadece insani yardım ulaştırmak için yola çıktığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

''İsrail Başbakanı ile görüşmemizde bizden özür dilendi ve ben de Türk halkı adına bu özrü kabul ettim. Tazminat talebi kabul edildi ve ablukanın kaldırılacağına dair söz verildi. Hak yerini bulmuştur. Mavi Marmara şehitlerinin kanı evelallah yerde kalmamıştır. Onlar, şehadet mertebesine ulaşmışlardır. Filistin'in haklı mücadelesi bir kez daha yücelmiştir.''

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR