YARSAV'dan çok sert açıklama
YARSAV (Yargıçlar ve Savcılar Birliği) HSYK'nın yolsuzluk soruşturmalarında görev alanların da aralarında olduğu 20 hakim ve savcı ile ilgili kararnameye sert tepki gösterdi.
GÜNDEM , 17 Ocak 2014 Cuma, 14:43
YARSAV'dan çok sert açıklama

YARSAV'dan yapılan açıklamada kararnamenin ve son gelişmelerin siyasetin yargıyı ne denli kuşattığının acı bir göstergesi olduğu belirtilerek atamaların "yolsuzluk soruşturmalarının üzerini örtme operasyonu" olarak zihinlere kazındığı savunuldu.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bu durumun HSYK kanun teklifinin yasalaşması halinde nelerle karşılaşabileceğimizi hayal bile edemeyeceğimiz sonucuna bizi götürmektedir.

Bu kararname ile siyasal iktidarın emir eri olduğunu kamuoyuna açıkça deklare eden HSYK, Adli Kolluk Yönetmeliği hakkında yapmış olduğu önceki açıklamasından adeta pişmanlık duyduğunu göstermiş, hükümete ve özelde de Başbakana bağlılıklarını belirterek 17 Aralık sürecinde Başbakanın hışmını çeken açıklamasından dolayı özürlerini dile getirmiştir.

"ZİNDE UNSURLAR ZİNDANLARA DOLDURULDU"

Siyasal iktidar ve ortakları önce muhayyel darbe paranoyalarını üretip, besleyip büyütüp ortalığa salarak muhalefet edebilecek tüm zinde unsurları yargı tiyatroları ile zindanlara doldurmuştur. Eğer gerçekten siyasal iktidar samimi bir özeleştiri yapıp, ortağı olduğu hukuksuzluklardan pişmansa, geçmişte yapılan kumpasların, üretilen delillerin neler olduğunu, tutuklanan Cumhuriyet başsavcılarının, Genelkurmay Başkanı’nın, askerlerin, gazetecilerin, öğretim üyelerinin ve aydınların hangi karanlık dehlizlerde yapılan planlarla sürecin kimin tarafından yürütüldüğünü açığa çıkartmalıdır.

"OPORTÜNİSTLERİN İLLÜZYON GÖSTERİSİ"

Ancak şu anda yapılan, boşalttığı alandaki paylaşım bağlamında ortakları ile yaşadığı kavgada çıkardığı ve kontrolündeki medya üzerinden sağır edercesine topluma boca ettiği gürültü ile kendi hukuksuzluklarına karşı son kalan itiraz ve karşı duruş iradesini paralize etme ve etkisiz kılma gayretidir. Geçmişlerinden bugüne her türlü istismar, yalan ve illüzyonları konusunda fazlasıyla tecrübeli olduğumuz siyasal iktidarın bu türden hiçbir taktiği, umuyoruz ki toplum nezdinde de tutmayacaktır. Hukukun uygulanması iflasları olacak usta oportunistlerin illüzyon gösterilerine boyun eğilmemelidir.

"YOLSUZLUĞU VE CİNAYETLERİ FETVALARLA MEŞRU KILANLAR.."

Yolsuzluğu, rüşveti, hırsızlığı, baskı, zulüm ve ötekileştirmeleri, hatta cinayetleri fetvalarla meşru kılarak yol alanların, kontrolleri dışındaki yargıyı meşru bir organ ve otorite olarak benimsemeleri beklenemez. Kişiye, aileye ve zümreye özel fetvalardan yararlanma şansı olmayan, olmayı da 21. yüzyılda bir uygarlık iflası görmesi gereken toplumun, sığınacağı son çatı olan yargı kurumunun elinden alınmasına rıza göstermeyeceği inancındayız.

"YARGI BİATA ZORLANIYOR"

Hiç ümidimiz olmamakla birlikte, HSYK’dan beklentimiz, varlığının tam da böyle zamanlar için anlam taşıdığını da hatırlayarak, yargının adeta yürütmenin bir oyuncağı olduğu anlayışının yurttaşların bilinçlerine kazınmasının önlenebilmesi, ayrı bir erk olarak, Türk Ulusundan aldığı Anayasal güç ile bağımsız ve tarafsız şekilde görevini yerine getiriyor olduğunu kamuoyuna göstermesidir. Diğer erkler karşısında diz çöktürülüp biata zorlanan yargının temsilcilerinin, her türlü baskı ve müdahaleye rağmen toplumun ve meslektaşlarının kendisine tevdi ettiği gücün hakkını vereceğine ve hukukun üstünlüğü bayrağını yükselteceğine inanıyoruz.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR