Yavuz Sultan da bizim, Yunus Emre de
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım "Hacı Bektaş da bizim, Pir Sultan Abdal da bizim, Yavuz Sultan da bizim, Yunus Emre de bizim. Bunlar bizim kültürümüzdür. Bunlar arasında ayrım yapmak, bu ülkeye yapılacak bir iyilik değildir. Bu isimler diğer projelerde değerlendirilecek."şeklinde konuştu
GÜNDEM , 19 Haziran 2013 Çarşamba, 11:50
Yavuz Sultan da bizim, Yunus Emre de

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, katıldığı program sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, "sosyal medyaya düzenleme" tartışmalarıyla ilgili soruya, siber güvenlik alanında çalışma olduğunu belirterek, "Sosyal medya, paylaşım sitelerine yönelik bir çalışma yoktur'' yanıtını verdi.

Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Sosyal medya ile ilgili hassaten düzenleme söz konusu değil. Siber suçlarla mücadele çalışması var. Sosyal medyanın özgürlük alanı olarak alabildiğince faaliyet göstermesine hiçbir şekilde karşı çıkmak engellemek doğru bir şey değildir. Ama ne gerçekte ne sanal dünyada insanları mağdur edecek faaliyetleri yapma serbestisi de olamaz.

'SOSYAL MEDYAYI KISITLAYICI BİR ÇALIŞMA YOK'

Nasıl sokakta insan öldürürseniz cezası varsa sosyal medyada da insanı ölüme teşvik ederseniz bunun da bir cezası var. Suç her yerde suçtur. Sosyal medyayı kısıtlayıcı bir çalışma yok.

'BÜYÜK HAKSIZLIK'

İşi 'sosyal medyaya yasak geliyor' noktasına getirmek büyük haksızlıktır. Özgürlüklere sonuna kadar evet, ancak başkasının dünyasını karartmaya izin vermemek lazım.

'BAZI KONULAR YENİ YASALARDA TANIMLANMAMIŞ OLABİLİR'

Mevcut yasalarda bunlar zaten var. Ama sanal alem yeni yeni hayatımıza girmeye başladığı için bazı konular yeni yasalarda tanımlanmamış olabilir. Sanal alem ile hayatımıza giren konuları mevcut yasalara ekleyebiliriz.

'ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞART'

Siber suçlarla mücadele etmek bir ülkenin tek başına başarabileceği bir iş değildir. Burada uluslararası işbirliği şarttır.

'SUÇ SABİTSE SOKAKTA VEYA İNTERNETTE FARK ETMEZ'

İnterneti temiz bir şekilde kullanmak için kampanya başlatılmalı. Hiç kimsenin suç işleme hürriyeti yoktur. İster sanal alemde isterse gerçekte. Suç işlendiği sabitse bunun sosyal medya üzerinden ya da sokakta işlenmesi arasında fark yoktur.

DİĞER PROJELERE VERİLECEK İSİMLER

Hacı Bektaş da bizim, Pir Sultan Abdal da bizim, Yavuz Sultan da bizim, Yunus Emre de bizim. Bunlar bizim kültürümüzdür. Bunlar arasında ayrım yapmak, bu ülkeye yapılacak bir iyilik değildir. Bu isimler diğer projelerde değerlendirilecek.

HARDARPAŞA GARI

29 Ekim'de Marmaray'ı İstanbulluların hizmetine veriyoruz. Ancak Söğütlüçeşme'den Gebze'ye, Kazlıçeşme'den Halkalı'ya kadar olan tren hatları yenilecek.

Yapılan çalışma, daha önce başlamıştı ama hattın trafiğe kapatılması bugün yapıldı. Ve 2 yıl kadar da kapalı olacak.

'KAPATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL'

Haydarpaşa Garı'nın da kapatılması gibi bir şey söz konusu değil. Banliyö hatları yenileniyor. Marmaray Projesi kapsamında değil. Hızlı trene 3 hat ekleme projesidir.''

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR