Yaz aylarında kanserden korunmanın yolları
Uzmanlar, güneşin etkilerinden korunmak için antioksidan içeren gıdaları tüketilmesini tavsiye ediyor.
SAĞLIK , 26 Haziran 2013 Çarşamba, 13:12
Yaz aylarında kanserden korunmanın yolları

Uzun süre güneşe maruz kalmak insan sağlığını tehdit ediyor.

Sağlıklı bir vücut için antioksidan içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerisinde bulunan Dermotoloji Uzmanı Dr. İnci Sak, "Antioksidan içeren karpuz, kaysı, kivi ve üzüm gibi meyveler ile brokoli, lahana, havuç gibi sebzeler güneşin olumsuz etkilerini azaltıyor." dedi.

Okulların tatil olmasıyla birlikte çok sayıda kişi tatile çıktı ya da tatil planı yapmaya başladı. Sıcakların arttığı bugünlerde uzmanlar, tatilini sıcak bölgelerde ve deniz kenarında geçirmeyi düşünenleri uyardı. Özellikle güneşin dik geldiği 10.00-15.00 saatleri arasında güneşe çok fazla çıkılmaması, mecbur kalınması halinde ise şapka, güneş gözlüğü ve uzun kollu elbiseler tercih edilmesi öneriliyor. Yaz aylarında güneş ışınlarının çok daha etkili olduğunu söyleyen Kayseri Memorial Hastanesi doktorlarından Dermatoloji Uzmanı İnci Sak, uzun süre güneşe maruz kalmanın insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Yaz aylarında güneşin etkilerinden korunmak için antioksidan içeren meyve ve sebze tüketilmesinin önemli olduğunu belirten Sak, üzüm, kayısı, çilek, karpuz, nar, kivi, çilek, mürdüm eriği, böğürtlen, yaban mersini ve kuşburnunda bolca antioksidan bulunduğunu söyledi. Sebzelerde ise brokoli, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, havuç, semiz otu, kereviz, soğan ve sarımsağın güçlü birer antioksidan kaynağı olduğunu kaydeden Sak, "Güneşin olumsuz etkilerinden kurtulmak ve sağlıklı bir vücut için antioksidan içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi çok önemli." dedi.

GÜNEŞ YANIKLARI KANSER RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Özellikle küçük çocukların güneşe maruz bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Sak, hayatın ilk 15 senesinde geçirilen ikinci derece güneş yanıklarının ilerleyen yaşlarda deri kanseri riskini arttırdığını anlattı. Sak, "Deniz kenarında güneşlenenler mutlaka güneş kremi kullanmalı. Krem 3-4 saatte bir ve suya girildikten sonra yenilenmeli. Çocuklarda 15 yaşına kadar su dolu kabarcıklar şeklinde geçirilen deri yanıkları, hiç geçirmeyenlere oranla kanser olma riskini arttırıyor. Bu nedenle çocuklar güneşe direk maruz bırakılmamalı. Antioksidan içeren karpuz, nar ve üzüm gibi meyveler de bolca tüketilmeli." şeklinde konuştu.

Güneşe temkinli çıkılması ve günde en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Sak, suyun fazla içilmesinin, terleme ve idrar yoluyla atılacağından zararlı olmayacağını kaydetti. Sak, su tüketiminin, güneş deri yaşlanmasının önlenmesi açısından da önemli olduğunu kaydetti.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR