Yolsuzluk soruşturması savcısından bomba gibi açıklamalar
Aralarında önemli isimlerin de yer aldığı 30 kişi hakkında gözaltı ve arama kararı bulunan soruşturma dosyası, TMK savcısı Muammer Akkaş'tan alındı.
GÜNDEM , 26 Aralık 2013 Perşembe, 16:15
Yolsuzluk soruşturması savcısından bomba gibi açıklamalar

Savcı Muammer Akkaş yazılı basın açıklaması yaptı: Tarafımca yürütülen soruşturmada karşılaştığım baskılar nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapmak hasıl olmuştur. Tüm meslektaşlarım bilmelidir ki, soruşturma savcısı olarak soruşturma yapmam engelenmiştir. Mahkeme kararlarını uygulamayan amirler suç işlemiştir. Şüphelilerin önlem alması kaçması ve delil karartmasına imkan verilmiştir.

Emniyet ve yargı arasında krize yol açan yeni rüşvet ve yolsuzluk dosyası Terörle Mücadele Kanunu'yla görevlendirilmiş savcı Muammer Akkaş'tan alındı. Dosya şu anda terör suçlarından sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan'da. Erdoğan’ın yeni bir görevlendirme yapıp yapmayacağının henüz belli olmadığı belirtiliyor.

Yolsuzluk operasyonu sürerken dün ikinci soruşturma iddiası ortaya atılmıştı. Yine iddiaya göre savcı Muammer Akkaş ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı arasında kriz yaşanmıştı.
 
Savcı Akkaş, dün sabah operasyon talimatı vermişti ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü imzada eksiklik bulunduğu ve talimatlara aykırı olduğu gerekçesiyle talimatı yerine getirmemişti.

Bunun üzerine Akkaş, operasyonu engelledikleri iddiasıyla ile vali, emniyet müdürü ve mali şube müdürü hakkında da soruşturma başlatmıştı.
 

İşte o açıklama:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR