Yörüklere İtalyan gelin
Bursa'nın dağ ilçelerinden Keles'te her yıl düzenlenen Kocayayla Kültür Şöleni'nde yapılan geleneksel Türk düğününde İtalyan gelin ilgi odağı oldu.
BURSA , 25 Haziran 2012 Pazartesi, 13:54
Yörüklere İtalyan gelin

Keles ilçesine bağlı Kocayayla'da 47.'si düzenlenen geleneksel kültür şöleni çeşitli gösteriler ve konserlerle kutlandı. Şarkıcı Ebru Yaşar ve Ankaralı Ayşe şarkılarıyla şenliğe gelen vatandaşları doyasıya eğlendirdi. 700 yıllık geçmişe sahip olan Keles Kocayala 1. Murad-ı Hüdevandigar'ın savaş hazırlığı yaptığı ve Orhan Gazi'nin Nilüfer Hatun ile düğününü yapıldığı yer olarak tarihi bir öneme sahip. Şenlikte yapılan temsili düğünde gelin olarak görev alan İtalyan, kağnı arabasında gezdirildi. Kendi isteği ile gelin kıyafetleri giyen İtalyan genç kız şölene katılanlardan büyük alkış aldı.

Keles Kaymakamı Abdülkadir Duran tarafından geline altın takıldı. Geleneksel yörük düğününe AK Parti Bursa Milletvekili İsmet Su, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, Keles Kaymakamı Abduülkadir Duran, Keles Belediye Başkanı Süleyman Kaynak'ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR