Yüz binlerce emekliyi ilgilendiren 'haciz' sorusuna yanıt!
Son günlerde emeklilerin en çok merak ettiği konuların başında "emekli maaşıma haciz gelir mi" sorusu yer alıyor. Yüz binlerce emeklinin bu sorusu yanıt buldu.
EKONOMİ , 28 Kasım 2019 Perşembe, 09:25
Yüz binlerce emekliyi ilgilendiren 'haciz' sorusuna yanıt!

Son yıllarda emekliliklerin icra ile ilgili kendilerine birçok soru yönelttiğini belirten Çakı,"'Bankadan kredi almıştım ödemeyedim, haciz gelir mi?' gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz" dedi. Çakı, açıklamasına şöyle devam etti:

"İcra müdürlükleri kendilerine yapılan başvurunun yani alacaklıların talebi üzerine emekli maaşı alan borçluların maaşlarından kesinti yapıyor. Emekli maaşından yapılan bu kesinti, alınan maaşın en fazla yüzde 25'i kadar yapılabiliyor. İcra ve İflas Kanunu emekli maaşlarına kısmi olarak hacze karar vermiştir."

5510 SAYILI YASA YASAKLIYOR

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre ise durumun farklı olduğuna dikkat çeken Caner Çakı, "Sosyal Güvenlik Hukuku, sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczedilmesini yasaklamıştır. Kanun sadece bununla kalmayarak sigortalıların ve onların geride kalan eş, çocuk, ana ve baba gibi hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerini koruma altına almıştır. Haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin taleplerin, icra müdür tarafından reddedilmesi gerekmektedir. Bunun tek istisnası ise borçlunun "Ben bu borcu ödemek istiyırum maaşımdan kesilebilir demesidir" ifadelerini kullandı.

İCRA MÜDÜRLÜKLERİNE ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ

Emekli maaşınıza haciz geldiği takdirde, kanuna aykırı olarak haciz kesintisi yapıldığını ve bu kesintinin sonlandırılmasının mümkün olduğunu belirten Caner Çakı, "Haciz kesintisi koyan 'icra müdürlüğüne' başvurarak, 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır. Bulmadığı takdirde ise 'icra tetkik merciine' başvurarak, haczi yasak olan maaşınızın kesintiye uğradığını şikayet edebilirsiniz. 'İcra tetkik hakimi' sizin şikayetinizi inceleyecek ve maaşınızdaki haczin kaldırılması kararını verecektir" açıklamasını yaptı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR