Zeytinde kıta harekatı
Avrupa'da Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Amerika'da ise başkanvekili Refi Taviloğlu "daha çok zeytin ve zeytinyağı satabilmek" için görüşmeler yaptı.
EKONOMİ , 01 Temmuz 2012 Pazar, 13:41
Zeytinde kıta harekatı
 Marmarabirlik, dünya pazarlarından daha çok pay alabilmek için kıta harekatı başlattı. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, denetim kurulu üyesi Fevzi İpek ve Pazarlama Satış Müdür Yardımcısı Nebi Sür ile birlikte Avrupa'da kapsamlı çalışma yaptı. Heyet, Almanya, Hollanda, Belçika ve İsviçre'de görüşmelerde bulundu. Önceki aylarda görüşmelerin yapıldığı, İsviçre ve Avusturya'da ticari faaliyetini sürdüren fakat tüm Avrupa'ya hizmet veren Kreis firması vasıtasıyla Marmarabirlik ürünlerinin İsviçre vatandaşlarına hitap eden pazardaki ulusal zincir market raflarına girmesi sağlandı.

KRİTİK GÖRÜŞMELER

İsviçre pazarının yüzde 80'ini oluşturan Migros ve Coop marketlerinde Marmarabirlik ürünlerinin satışına başlandığını söyleyen Başkan Hidamet Asa, Denner Discount marketlerinde bulunmak için de görüşmelerin son aşamaya geldiğini söyledi. Asa, "Ayrıca, Avusturya'da bulunan Penny marketlerinde de ürünlerimizin satışına on beş gün içerisinde başlanması planlanmaktadır" dedi. Hidamet Asa, marka bilinirliğinin çok yüksek olmasından raflara girmekte çok zorlanmadıklarını ve hedeflerinin tüm Avrupa'daki ulusal zincir market raflarına girmek olduğunu belirterek, "Etnik pazar dışında özellikle de o ülkenin vatandaşlarının alışveriş yaptıkları ulusal zincir marketlerin rafında yerimizi alarak yeni pazarlara ve tüketicilere ulaşmak istiyoruz. Ayrıca, Avrupa'da kuracağımız altyapı ve temsilcilikle Marmarabirlik'in önümüzdeki yıllarda Avrupa'ya yapacağı ihracatı artırmayı hedefledik" diye konuştu.

AMERİKA'DA TANITIM

Marmarabirlik'in kıta harekatının ikinci aşaması da Amerika'da gerçekleşti. Marmarabirlik, dünyanın en önemli gıda fuarlarından biri olarak bilinen ve Washington DC'de 58.'si düzenlenen 2012 Yaz Fancy Food & Confection Show Gıda Fuarı'na, ABD bayiisi Vintage Food Corp. firması ile ortaklaşa katıldı. Fuarda Marmarabirlik'i Yönetim Kurulu Başkanvekili Refi Taviloğlu, yönetim kurulu üyeleri Cengiz Sayın ve Hüseyin Peker ile Pazarlama ve Satış Müdürü Tuncay Kural temsil etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR