Zirveden anlaşma çıktı
Avro Bölgesi'nin 4 büyük ekonomisi Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'nın liderlerinin bir araya geldiği zirveden ekonomik büyüme için anlaşma çıktı.
DÜNYA , 22 Haziran 2012 Cuma, 23:41
 Zirveden anlaşma çıktı
Zirveden, piyasaların istikrara kavuşması, avronun vazgeçilemez bir proje olduğu ve Tobin Tax gibi konularda önemli mesajlar geldi.

İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya arasındaki zirveye ilk olarak, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy geldi. Rajoy'un ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ve son olarak da Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, zirvenin yapılacağı Dışişleri Bakanlığı konutu olan Villa Madama'ya geldi. İtalya Başbakanı Mario Monti, konuklarını bahçede karşıladı.

Bir saati aşkın süren zirvenin ardından dört lider kameraların karşısına geçerek, toplantı hakkında kısa açıklamalar yaptı, soruları yanıtladı.

Basın toplantısında evsahibi olarak sözü ilk alan başbakan Mario Monti, bugün Roma'da çok faydalı bir toplantı yaptıklarını belirterek, ''İlk hedef, Avrupa'da, büyümeyi sağlamak, yatırımları teşvik etmek ve daha fazla istihdam yaratmak'' dedi.
Monti, bu konuların bir sonraki AB Konseyi toplantısında (28-29 Haziran) Brüksel'de değerlendirileceğini söyledi.

İtalyan Başbakan, avronun Avrupa için önemini, ''Avro'dan geri dönülemez'' sözleriyle vurguladı.

Mario Monti, büyüme tedbirleri için alınan somut kararın ise Avrupa GSYİH'sının yüzde 1'ine eşdeğer 130 milyar avroluk bir paket olacağını açıkladı. Başbakan Monti, kamu borcunu arttırmadan büyümeyi sağlamak gerekliliğinden söz etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR