Hava Durumu

Son Dakika

  En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

  Herkesin mutfağında bulunan en doğal ağrı kesici!

  Doğal bir ağrı kesici kullanmak, herhangi bir yan etkisi olmadan ağrınızı etkili bir şekilde dindirmek için tercih edilen bir çözümdür. Doğal, basit ve etkili çözümler vardır.
  Haber Giriş Tarihi: 03.05.2022 23:57

  Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2022 23:57

  bursahakimiyet.com.tr

  Kas ağrılarına karşı zencefil 

  Araştırmacılar, kas ağrısı çeken katılımcılardan yemeklerine zencefil eklemelerini istedi. 2 aydan kısa bir sürede, diyetteki değişiklik kas ve eklem ağrılarını yüzde 63'e kadar azalttı. Aynı şeyin şişlikleri ve sertlikleri için de geçerli olduğu görüldü.

  Uzmanlar, bu ağrı giderici özellikleri zencefilin aktif bileşeni gingerole bağlıyor. Gingerolün ağrıyı tetikleyen hormonların üretimini engellediği biliniyor. Çalışmanın öngördüğü günlük doz, yemeklerinize en az 1 çay kaşığı kuru zencefil veya 2 çay kaşığı taze kıyılmış zencefil eklemek.

  Diş ağrısına karşı karanfil 

  Dişiniz ağrıyor ama dişçiye gidemiyor musunuz? Yapılan araştırmalara göre, bir karanfili hafifçe çiğnemek ağrıyı azaltabilir. Ayrıca diş eti iltihabını azalttığı bilinmektedir.

  Uzmanlar, güçlü ve doğal bir anestetik (anestezi oluşturucu ilaç) olan karanfildeki öjenol maddesinin diş ağrılarına karşı koyabileceğini belirtiyor.

  Bonus olarak: Çeyrek çay kaşığı öğütülmüş karanfil kalp için de faydalı olabilir. Uzmanlar, karanfil tüketiminin kan şekeri seviyesini de dengeleyebileceğine inanıyor. Karanfil ayrıca damarları tıkayan kolesterol üretimini 3 haftadan daha kısa sürede azaltır.

  Mide ağrılarına karşı elma sirkesi 

  Uzmanlar, her yemekten önce 1 yemek kaşığı elma sirkesini büyük bir bardak suyla karıştırarak içmenin 24 saatten kısa sürede mide ekşimesine son verebileceğini belirtiyor.

  Elma sirkesi malik ve tartarik asitler açısından zengindir. Bunlar, yağların ve proteinlerin parçalanmasını hızlandıran güçlü sindirim yardımcılarıdır. Bu asitler sayesinde yiyecekler yemek borusuna geri dönmeden önce mide bunları hızla boşaltır ve bu da mide ekşimesini önler.

  Kronik ağrıya karşı zerdeçal 

  Araştırmalar, zerdeçalın ağrı tedavisinde aspirinden 3 kat daha etkili olduğunu gösteriyor. Zerdeçal ayrıca osteoartrit ve fibromiyaljinin neden olduğu kronik ağrıyı büyük ölçüde giderebiliyor.

  Bunun nedeni, zerdeçalın ana etken maddesi olan kurkuminin ağrı üreten hormonlar üreten bir enzim olan siklo-oksijenaz 2'yi doğal olarak yok etmesi olarak görülüyor. Yemeklerinize çeyrek çay kaşığı zerdeçal serpin.

  Eklem ve baş ağrılarına karşı kiraz 

  Osteoartrit, gut ve kronik baş ağrıları oldukça yaygındır. Araştırmalar, günde bir kase kirazın ağrı kesicilerle ilişkili mide rahatsızlığı olmadan bu ağrıları hafifletebileceğini gösteriyor.

  Çalışmalar, kirazlara kırmızı rengini veren bileşen olan antosiyaninlerin, aspirin ve ibuprofenden 10 kat daha güçlü iltihap önleyici olduğunu gösteriyor. Antosiyaninler, doku iltihabını başlatan güçlü enzimleri bloke etmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle, çeşitli ağrı türlerinin tedavisinde olduğu kadar önlenmesinde de etkilidir.

  Kas ağrılarına karşı nane 

  Kas ağrıları mı çekiyorsunuz? Kas ağrıları uygun şekilde tedavi edilmezse aylarca sürer. Uzmanların tavsiyesi ise haftada 3 kez 10 damla nane esansiyel yağı ile banyo yapmaktır. Sıcak su kasları gevşetirken nane yağı sinirlere etki eder.

  Bu kombinasyon, reçetesiz satılan ağrı kesicilerden daha etkili bir şekilde kas ağrılarını ve krampları rahatlatıyor. Ayrıca krampların tekrar ortaya çıkma riskini de büyük ölçüde azaltıyor.

  Yorum Ekle
  Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
  Yorumlar